1. Home
  2. /
  3. Insights
  4. /
  5. Товариство з обмеженою відповідальністю в Україні
Лютий 10, 2021

Товариство з обмеженою відповідальністю в Україні

Щоб стати більш конкурентоспроможною на мапі інвесторів у всьому світі, Україна значно спростила законодавчі положення щодо створення бізнесу в Україні. Наразі немає підводних каменів, які могли б перешкодити іноземним інвесторам почати бізнес в Україні.

Створення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) є найпоширенішою практикою іноземних компаній, які відкривають свій бізнес в Україні. ТОВ пропонує більше переваг, ніж будь-яка інша організаційно-правова форма, тому більшість інвесторів віддає перевагу ТОВ.

Наведемо беззаперечні переваги створення ТОВ в Україні:

1) Обмежена відповідальність

Учасники ТОВ не несуть відповідальність за зобов’язаннями компанії і несуть ризик збитків, пов’язаних з діяльністю компанії, тільки в межах належних їм часток. Це ключова перевага, що приваблює інвесторів.

2) Статутний капітал

Мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ законодавством України не встановлено. Наприклад, статутний капітал може становити 1 долар США. Однак необхідно звернути увагу на той факт, що компанії необхідно початкове фінансування (наприклад, оплата оренди, заробітної плати тощо, на початкових етапах діяльності) для підтримки діяльності компанії.

3) Учасники ТОВ

Учасниками ТОВ можуть бути юридичні або фізичні особи, як резиденти, так і нерезиденти України. Іноземний громадянин, який збирається стати учасником, повинен отримати індивідуальний податковий номер до державної реєстрації ТОВ.

Крім того, кількість учасників ТОВ не обмежена. Незалежно від того, чи ви є єдиним інвестором або одним зі 100 інвесторів, ТОВ буде ідеальним вибором в обох випадках, оскільки надає інвесторам широке поле для діяльності.

4) Можливість укладення корпоративних договорів

Корпоративні договори використовуються в якості гарантії захисту інтересів інвесторів. Вони регулюють відносини між учасниками, керівництвом компанії, питання володіння бізнесом і захисту акціонерів. Це так звана конституція для учасників, оскільки положення корпоративного договору є обов’язковими для його учасників.

Корпоративний договір може передбачати умови, згідно з якими учасник має право або зобов’язання купувати, або продавати частку в статутному капіталі, а також визначати випадки, коли виникає це право або зобов’язання. «Необхідно контролювати свою компанію, щоб хтось інший цього не робив» – основна порада для інвесторів.

5) Контроль за діяльністю компанії

Органами управління ТОВ є загальні збори та рада директорів (або одноосібний директор). Вищим органом управління є загальні збори учасників. Статут товариства може встановлювати іншу кількість голосів учасників (але не менше більшості голосів), необхідну для прийняття рішень із питань, що стосуються діяльності товариства, за винятком рішень, які приймаються одноголосно.

Виконавчим органом ТОВ, відповідальним за управління поточною діяльністю, є рада директорів або одноосібний директор. Особливу увагу слід приділити тому факту, що до працевлаштування іноземному громадянину необхідно отримати дозвіл на працевлаштування. Також статут компанії має чітко визначати повноваження директора з метою запобігання зловживання владою.

Наглядова рада як контролюючий орган може бути створений в ТОВ. Зокрема, наглядова рада може призначати і звільняти директора, встановлювати винагороду директорові тощо.

6) Все, що потрібно знати про податки

ТОВ може бути платником на загальній системі оподаткування (податок на прибуток – 18%), ПДВ (20%) або на спрощеній системі оподаткування (5% від доходу, з урахуванням ПДВ) або 3% доходу (без урахування ПДВ). Однак необхідно враховувати законодавчі обмеження для реєстрації на спрощеній системі оподаткування.

7) Все, що потрібно знати про реєстрацію

Реєстрація ТОВ в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань може бути здійснена протягом двох годин. Отримання всіх реєстраційних документів, відкриття банківського рахунку та митне оформлення може зайняти до одного тижня.

Прості кроки, необхідні для реєстрації:

  • видача довіреності (яка повинна бути легалізована / апостильована залежно від країни походження) для осіб, уповноважених учасниками підписувати статут від імені учасників, відкривати банківські рахунки і здійснювати процедуру реєстрації;
  • отримання виписки з торгового реєстру іноземних юридичних осіб, яка повинна бути легалізована / апостильована залежно від країни походження;
  • отримання індивідуального податкового номеру протягом 5 робочих днів для іноземних громадян, якщо вони є учасниками або директорами;
  • підписання статуту і протоколу про реєстрацію ТОВ. Ми рекомендуємо підписати статут в присутності українського нотаріуса. У випадках, передбачених законодавством України, статут ТОВ повинен бути затверджений Антимонопольним комітетом України.

Реєстраційний збір не стягується при первинній реєстрації ТОВ реєстратором. Розмір плати за нотаріальне засвідчення підписів може відрізнятися в залежності від регіону і кількості підписантів.

Всі новини