1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Відновлення податкового адміністрування під час воєнного стану в Україні
6 Липня, 2022

Відновлення податкового адміністрування під час воєнного стану в Україні

Вступ
1. Відновлення перебігу податкових строків
2. Виконання податкових зобов’язань
2.1. Відсутність можливості виконання податкових обов’язків
2.2. Перехід зі ставки 2% на попередню систему оподаткування
2.3. Самостійне виправлення помилок

 

27 травня 2022 року набув чинності Закон України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану“ (надалі – „Закон“). Деякі його положення вступили в силу 2 червня 2022 року.

Закон скасував деякі податкові послаблення для платників податків, встановлені раніше у зв’язку з воєнним станом, введеним в Україні 24 лютого 2022 року.

1. Відновлення перебігу податкових строків

Попередньо встановлене загальне правило щодо зупинення перебігу строків, визначених законодавством України, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану тепер не застосовуватиметься в окремих випадках.

Зокрема, відновлюється перебіг наступних податкових строків:

  • реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків та зборів платниками податків;
  • проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов’язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені;
  • проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов’язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок.

2. Виконання податкових зобов’язань

2.1. Відсутність можливості виконання податкових обов’язків

У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального й обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої Податковим кодексом відповідальності. Платник зобов’язаний виконати згадані обов’язки протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом. Умовою звільнення від відповідальності є:

  • реєстрація платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року,
  • подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та
  • сплата податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Платники податків, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання вказаних вище податкових обов’язків. Умовою звільнення від відповідальності є їх виконання протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

2.2. Перехід зі ставки 2% на попередню систему оподаткування

Платники єдиного податку ІІІ групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2%, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу на оподаткування єдиним податком ІІІ групи за ставкою 2%.

Умовою звільнення від відповідальності є виконання ними таких податкових обов’язків (щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів) протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливого режиму оподаткування єдиним податком за ставкою 2%.

2.3. Самостійне виправлення помилок

У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати відповідних штрафних санкцій та пені.

Платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Всі новини