Державна підтримка великих інвесторів в Україні
Вступ
1. Вимоги до інвестиційних проєктів
2. Форми підтримки інвестора
3. Оцінка інвестиційного проєкту
4. Спеціальний інвестиційний договір
5. Інвесторам, які вже подали заявки
Механізми сприяння великим інвестиціям інтенсивно впроваджуються в Україні, починаючи з 2021 року. Саме з цього часу діють Закон «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями в Україні» (надалі – «Закон») та розроблені на його виконання порядки, методології та інструкції.
Проте агресія російської федерації та повномасштабна війна створили нові реалії. З урахуванням цих обставин в Закон було внесено зміни та доповнення, які набрали чинності 17 вересня 2023 року. Інвесторам запропоновано нові форми державної підтримки інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями, знижено низку вимог і створено нові можливості для інвестування.
1. Вимоги до інвестиційних проєктів
Для отримання державної підтримки інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями необхідно, щоб він відповідав низці критеріїв, що їх встановлює Закон. Завдяки змінам у Законі можливості для інвестування було розширено, а вимоги до проєктів – пом’якшено.
З урахуванням цих новацій на сьогодні інвестиційний проєкт зі значними інвестиціями повинен відповідати таким критеріям:
- проєкт повинен реалізовуватися на території України у сферах переробної промисловості (крім діяльності з виробництва та обігу тютюнових виробів, спирту етилового (за виключенням виробництва біоетанолу, який призначений для використання як компонент палива), коньячного і плодового, алкогольних напоїв), виробництва біогазу та біометану (серед іншого, скрапленого або стисненого), добування з метою подальшої переробки та/або збагачення корисних копалин (крім кам’яного та бурого вугілля, сирої нафти та природного газу), поводження з відходами, транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності, логістики, освіти, наукової та науково-технічної діяльності, охорони здоров’я, мистецтва, культури, спорту, туризму, в курортно-рекреаційній сфері. Тепер завдяки змінам до Закону з’явилася також можливість інвестувати в галузь електронних комунікацій;
- проєкт має передбачати будівництво, модернізацію, технічне та/або технологічне переоснащення об’єктів інвестування, придбання необхідного устаткування та комплектуючих виробів до нього, а також, згідно зі змінами до Закону, може передбачати будівництво необхідних для реалізації інвестиційного проєкту об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури коштом інвестора або заявника;
- проєкт має забезпечити створення не менше 10 нових робочих місць із середньою заробітною платою працівників, розмір якої не менш як на 50% перевищує розмір реальної середньої заробітної плати за відповідним видом діяльності у регіоні, де реалізується проєкт, за попередній календарний рік. При цьому, встановлюються й інші опції: якщо зарплата працівників буде мінімум на 30% вища реальної середньої заробітної плати за відповідним видом діяльності у регіоні, то потрібно створити щонайменше 30 нових робочих місць, якщо на 15% – робочих місць має бути мінімум 50. Ця система є гнучкішою в порівнянні з вимогами, які діяли до внесення змін до Закону (раніше необхідно було забезпечити не менше 80 нових робочих місць із вищою на 15% зарплатою);
- розмір інвестицій в об’єкти інвестування протягом строку реалізації інвестиційного проєкту повинен перевищувати суму, еквівалентну 12 мільйонам євро (раніше таке порогове значення складало 20 мільйонів євро). Крім того, тепер інвестиції можуть вноситися до подачі заявки для реалізації інвестиційного проєкту. Але при цьому необхідно врахувати, що таке попереднє внесення інвестицій повинно бути здійснене не раніше, ніж за 18 місяців до дати подання заявки; окрім того розмір внесених інвестицій не може перевищувати 30% загального обсягу інвестицій;
- строк реалізації інвестиційного проєкту не може перевищувати 5 років.
2. Форми підтримки інвестора
Україна надає інвесторам державну підтримку інвестиційних проєктів в обсязі до 30% планового обсягу інвестицій за інвестиційним проєктом.
Згідно зі змінами до Закону, форми державної підтримки було розширено. Тепер державна підтримка проєктів зі значними інвестиціями надається у формі:
- звільнення від податку на прибуток на 5 років, від сплати податку на додану вартість і мита при ввезенні нового обладнання. Податкові преференції залишаються незмінними;
- забезпечення переважного права землекористування земельною ділянкою державної або комунальної власності для реалізації інвестиційного проєкту. При цьому інвестору може надаватися переважне право на придбання такої земельної ділянки у власність після спливу строку спеціального інвестиційного договору. Крім того, зміни до Закону також передбачають можливість змінювати цільове призначення особливо цінних земель і земельних лісових ділянок для їхнього використання в реалізації інвестиційного проєкту. Це важлива новація, оскільки вона розширює можливості для розташування потужностей інвестиційного проєкту (наприклад, за рахунок цінних земель, які прилягають до доріг чи комунікацій);
- забезпечення будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для реалізації інвестиційного проєкту, за кошти з державного, місцевих бюджетів й інших законних джерел. Згідно зі змінами до Закону з’явилася можливість включення в розрахунок обсягу державної підтримки сукупної вартості всіх об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, побудованих для реалізації інвестиційного проєкту;
- звільнення від відшкодування втрат лісогосподарського виробництва внаслідок зміни цільового призначення особливо цінних земель і земельних лісових ділянок для реалізації інвестиційного проєкту. Згідно зі змінами до Закону сума коштів, що не надійшли до відповідного бюджету від такого відшкодування, буде включатися в розрахунок обсягу державної підтримки;
- компенсація витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, необхідних для реалізації інвестиційного проєкту.
Важливо, що внесені зміни гармонізовано із земельним законодавством України та законодавством про індустріальні парки.
Інша стаття за темою: Створення та функціонування індустріальних парків в Україні
Треба враховувати, що загальний обсяг державної підтримки не зміниться, якщо під час виконання спеціального інвестиційного договору фактичний обсяг значних інвестицій буде більшим, ніж передбачено в такому договорі.
Загальний обсяг державної підтримки буде змінено, якщо під час виконання спеціального інвестиційного договору фактичний обсяг інвестицій буде меншим, ніж передбачено таким договором.
Зверніть увагу: якщо фактичний обсяг інвестицій буде меншим, ніж 12 мільйонів євро, інвестор змушений буде повернути весь обсяг отриманої державної підтримки.
3. Оцінка інвестиційного проєкту
Для того, щоб інвестиційний проєкт зі значними інвестиціями отримав державну підтримку, він повинен бути позитивно оцінений уповноваженим органом. Таким органом є Міністерство економіки України, яке оцінює проєкт і надає висновок про доцільність чи недоцільність його реалізації й укладення спеціального інвестиційного договору. Важливо розуміти, як та за якими критеріями здійснюється оцінка, оскільки це впливає на зміст і склад документів, які інвестор подає до Мінекономіки.
4. Спеціальний інвестиційний договір
Щоб отримати державну підтримку, інвестор або заявник укладають з Кабінетом Міністрів України або територіальною громадою (якщо державна підтримка надається таким органом місцевого самоврядування) спеціальний інвестиційний договір.
Такий договір укладається на строк не більше ніж 15 років. Строк договору не впливає на строк реалізації інвестиційного проєкту, який не може перевищувати 5 років з дати укладення такого договору.
Спеціальний інвестиційний договір визначає низка ключових умов, включаючи:
- умови та строк реалізації проєкту;
- об’єкти інвестування;
- види й обсяг інвестицій;
- загальний обсяг, форми та строки надання державної підтримки;
- умови та наслідки припинення надання державної підтримки;
- перелік земельних ділянок, необхідних для реалізації інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями;
- умови користування такими земельними ділянками та порядок їхнього повернення (у разі надання);
- порядок погодження зміни відносин контролю над інвестором протягом строку дії спеціального інвестиційного договору тощо.
Якщо прийнято рішення про укладення спеціального інвестиційного договору, заявник повинен створити юридичну особу за законодавством України, яка буде інвестором. Якщо ж заявник вже є юридичною особою, зареєстрованою в Україні та спеціально утвореною для реалізації інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями, і відповідає всім вимогам й обмеженням, які встановлює Закон, то нову юридичну особу утворювати не потрібно.
У будь-якому випадку заявник повинен володіти 100% акцій (часток) у статутному капіталі такої юридичної особи.
Зміни до Закону передбачають можливість проведення переговорів щодо умов спеціального інвестиційного договору. Якщо Мінекономіки вирішить, що проєкт спеціального інвестиційного договору потребує доопрацювання, заявнику надсилаються зауваження до такого проєкту з пропозицією проведення переговорів щодо його умов.
Такі переговори проводяться протягом 2 місяців із дня отримання такої пропозиції. Якщо за цей час згоди щодо механізму врахування зауважень не вдасться досягнути, строк переговорів може бути подовжено ще на 2 місяці.
Проте треба мати на увазі, що в таких переговорах істотні умови спеціального інвестиційного договору змінені бути не можуть.
5. Інвесторам, які вже подали заявки
Інвесторам, які вже подали заявки, але ще не уклали спеціальний інвестиційний договір, варто врахувати, що Мінекономіки має повернути заявникам їхні заявки протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності Законом.
Такі заявки повинні бути приведені у відповідність до нових правил і подані повторно за спрощеною процедурою. При цьому, до розрахунку обсягу значних інвестицій вже можуть бути віднесені кошти, вкладені в об’єкти інвестування до подання повернутої заявки, але не раніше, ніж за 18 місяців до такої дати.
При повторному поданні заявок варто врахувати зміни, внесені до Закону, зокрема:
- Мінекономіки повинне провести оцінку у строк не більше 60-ти календарних днів із дня отримання документів;
- оцінка економічних показників не повинна здійснюватися (на практиці це буде означати скасування розрахунку економічних показників проєкту, у тому числі коефіцієнта вигід до витрат), відповідно, не потрібно подавати пов’язаних із нею документів;
- під час подання заявки можна визначити інформацію та документи, подані у складі заявки, такими, що містять конфіденційну інформацію та комерційну таємницю. Це правило не поширюється на ту інформацію, яка має бути внесена до реєстру інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями після підписання спеціального інвестиційного договору;
- у випадку, якщо Мінекономіки визнає необхідність доопрацювання проєкту спеціального інвестиційного договору, є можливість проведення переговорів з Мінекономіки щодо його умов.
Крім того, дуже важливо врахувати, що до регулювання конкретних механізмів державної̈ підтримки інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями також буде внесено зміни. Вони можуть вплинути на процедури й алгоритми підготовки інвестиційного проєкту, його оцінки, порядку надання державної підтримки тощо.
Очікується, що такі зміни буде внесено до:
- вимог до техніко-економічного обґрунтування інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями;
- методології розрахунку обсягу державної підтримки;
- методології проведення оцінки інвестиційного проєкту;
- порядку ведення реєстру інвестиційних проєктів;
- порядку ввезення на митну територію України та цільового використання нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, які ввозить інвестор;
- вимог до заявника щодо фінансової спроможності для реалізації інвестиційного проєкту;
- примірної форми спеціального інвестиційного договору;
- порядку надання коштів на безповоротній основі для забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних парків.
В будь-якому випадку заплановані зміни потенційно можуть бути скориговані. Тому важливо контролювати поточне законодавство стосовно державної підтримки інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями саме в той момент, коли його застосовує інвестор.