1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Нові можливості для імміграції іноземних ІТ-фахівців до України
27 Лютого, 2021

Нові можливості для імміграції іноземних ІТ-фахівців до України

1. Імміграційна квота для висококваліфікованих іноземних фахівців
2. Переваги працевлаштування в межах квоти
3. Процедура працевлаштування
4. Чому варто пройти 6-етапну процедуру

 

У 2021 році українським компаніям дозволено додатково працевлаштувати 5704 висококваліфікованих іноземних фахівців, зокрема IT-фахівців. Відповідну імміграційну квоту ухвалив Кабінет міністрів України у своєму розпорядженні № 148-р від 24 лютого 2021 р. «Про встановлення квот імміграції на 2021 рік». Ця квота почала офіційно діяти з 24 лютого цього року.

Введення нової імміграційної квоти зумовлене значним дефіцитом ІТ-кадрів на внутрішньому ринку України. Щорічно в країні відкривається приблизно 40 тис. вакансій в ІТ-секторі, в той час як українські ВНЗ здатні підготувати не більше 15-17 тис. ІТ-фахівців різних напрямків. До того ж багато випускників працевлаштовуються за кордоном або ж надають перевагу фрілансу. Передбачається, що імміграційні квоти дозволять частково скоротити наявний дефіцит висококваліфікованих кадрів в ІТ-секторі.

В регіональному розрізі зазначена імміграційна квота розподіляється наступним чином: на Київ припадає 2611 осіб, на Харківську область – 1293, на Дніпропетровську, Одеську та Львівську області – 600.

Переваги працевлаштування в межах квоти

Головна перевага працевлаштування в межах запровадженої імміграційної квоти – це можливість отримати посвідку на постійне проживання в Україні. Це означає, що працевлаштування відбувається майже на постійній основі – іноземні ІТ-фахівці зможуть 10 років вільно проживати та працювати в Україні. Умови їхнього працевлаштування нічим не відрізняються від умов працевлаштування українських громадян. Крім того, іноземні ІТ-фахівці набувають пріоритетне право на отримання громадянства України та можуть іммігрувати до України разом зі своїми родинами.

Посвідка на постійне проживання в Україні видається у формі ID-картки строком на 10 років, потім можна буде обміняти її на іншу посвідку, яка буде діяти наступні 10 років.

На іноземних ІТ-фахівців, які прагнуть працевлаштуватися в рамках нової імміграційної квоти, розповсюджуються високі кваліфікаційні вимоги. Перевіряти дотримання цих вимог буде Міністерство економіки – за консультаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації (Мінцифри).

Процедура працевлаштування

Процедура працевлаштування іноземних ІТ-фахівців за новою імміграційною квотою складається з шести етапів.

1-й етап передбачає збір усіх необхідних документів. Консультаційну та практичну підтримку з цього питання можна отримати в будь-якому територіальному відділенні Державної міграційної служби (ДМС), а також у Мінцифри.

На 2-му етапі відбувається подання документів разом із заявою на отримання дозволу на імміграцію. Якщо іноземець легально перебуває на території України, він може особисто звернутися із заявою до територіального відділення ДМС за місцем свого проживання. Якщо ж іноземець знаходиться за межами України, то він може подати заяву до консульської установи України у країні своєї громадянської належності чи законного проживання.

Далі розпочинається найдовший 3-й етап – перевірка досьє кандидата. Ця процедура здійснюється у ДМС і може тривати 3-4 місяці (а в окремих «складних» випадках – до 1 року). Якщо результат перевірки позитивний, то іноземному ІТ-фахівцю надається дозвіл на імміграцію строком на 1 рік.

4-й і 5-й етапи пов’язані із отриманням посвідки на постійне проживання. Спочатку іноземець подає заяву на отримання посвідки до відповідного територіального відділення ДМС. Це він може зробити у тому випадку, якщо його перебування на території України має легальний характер і він уже має на руках дозвіл на імміграцію. Органи ДМС протягом 15 робочих днів розглядають подану заяву та приймають рішення щодо неї.

Якщо іноземець знаходиться в іншій країні та потребує візу для в’їзду в Україну, йому необхідно звернутися до консульської установи України в країні свого перебування.

Після того як територіальне відділення ДМС розглянуло заяву іноземця та прийняло рішення про її задоволення, іноземцю необхідно особисто відвідати це відділення та отримати посвідку на постійне проживання. Отримання посвідки відбувається за встановленою процедурою та триває не більше 1 робочого дня.

І, нарешті, завершальний 6-ий етап – це реєстрація місця проживання. Із отриманням посвідки на постійне проживання для іноземця настає 30-денний строк, протягом якого він зобов’язаний зареєструвати місце свого проживання.

Чому варто пройти 6-етапну процедуру

Успішне проходження цієї 6-етапної процедури мінімізує дозвільні обмеження для іноземних ІТ-фахівців та надає їм низку інших переваг. По-перше, їм більше не потрібно щорічно отримувати дозволи на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. По-друге, в них з’являється можливість без будь-яких обмежень перетинати кордон України в обидва боки – віза для цього вже буде непотрібна. І, по-третє, працевлаштування в рамках цьогорічної урядової квоти здійснюється без прив’язки іноземного ІТ-фахівця до конкретного місця чи посади, що робить більш гнучкими можливості його кар’єрного та професійного розвитку.

Всі новини