1. Home
  2. /
  3. Insights
  4. /
  5. Відбудова України: логістичний сектор
31 Травня, 2024

Відбудова України: логістичний сектор

1. Актуальна ситуація
2. Державна підтримка відбудови логістики
3. Придбання української логістичної компанії
4. Угоди про співпрацю з українськими логістичними компаніями
5. Міжнародна допомога у відбудові

 

1. Актуальна ситуація

У квітні 2024 Україна експортувала рекордні 13 мільйонів тонн продукції, перевищивши таким чином показники лютого 2022 року. На приріст експорту особливо вплинуло відкриття влітку минулого року альтернативного морського коридору, завдяки якому Україна отримала змогу експортувати, зокрема, зерно й метали.

Попри втрату понад 400 000 м² високоякісних складських площ Київщина надалі залишається найважливішим логістичним осередком країни, оскільки підприємства з охоплених війною регіонів переміщують свої центри збуту ближче до Києва.

Серед західних областей України найперспективнішими є Львівська й Волинська. Тут оптимальне автомобільне й залізничне сполучення, а також кордон із ЄС. Станом на сьогодні близько 60% української продукції експортується саме до ЄС.

Зростання попиту на логістичні хаби, мультимодальні термінали, нафтобази й зерносховища відкриває з одного боку численні інвестиційні можливості, а з іншого – вимагає від інвесторів швидкого прийняття рішень про вихід на цей ринок. Сьогодні до найважливіших інвестиційних інструментів належить купівля об’єктів нерухомості, які мають вигідне транспортне розташування та мають потенціал з точки зору обслуговування логістичних шляхів з України до ЄС.

З відновленням експорту зерна Чорним морем зростають перспективи інвестицій у реконструкцію зерносховищ в українських морських портах, а також – у відбудову інфраструктури, що їх забезпечує. На сьогодні понад 200 об’єктів портової інфраструктури в Україні повністю або частково зруйновано внаслідок російських атак.

2. Державна підтримка відбудови сектора логістики

З огляду на поточну ситуацію, починаючи з вересня 2023 року, інвесторам пропонують нові форми держпідтримки для інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями. Крім того, створюються нові можливості для капіталовкладень. Щоб отримати підтримку від української держави, обсяг інвестицій повинен перевищувати 12 млн євро в межах строку реалізації логістичного проєкту (щонайбільше 5 років).

Інша стаття за темою: Державна підтримка великих інвесторів в Україні

Для підтримки інвесторів Україна, зокрема:

  • звільняє їх від сплати податків на прибуток упродовж 5 років, а також від сплати імпортного ПДВ й митних зборів під час імпорту нового обладнання;
  • будує об’єкти інженерної та транспортної інфраструктури, необхідні для реалізації інвестиційного проєкту (автомобільні дороги, телекомунікаційні лінії, об’єкти тепло-, газо-, водо- й енергопостачання тощо) або компенсує відповідні витрати;
  • компенсує витрати на підключення та під’єднання до інженерних і транспортних мереж.

Згідно зі спеціальним інвестиційним договором державна підтримка не може перевищувати 30% від запланованих інвестицій.

3. Придбання української логістичної компанії

На сьогодні придбання логістичної компанії – це найефективніший спосіб для іноземних інвесторів розпочати цей бізнес в Україні. Передусім, це пов’язано з тим, що транспортна діяльність в Україні потребує ліцензування, а будівництво складів супроводжується не лише технологічною тривалістю процесів, але й питаннями землевідведення, оформлення дозволів на експлуатацію складів, підготовки документів для дотримання норм охорони праці тощо.

Процес придбання української логістичної компанії має загалом типову структуру угоди злиття та поглинання M&A (share deal – продаж акцій), але при цьому важливо враховувати регіональну специфіку. Без урахування цієї особливості придбання активів в Україні може перетворитися на тривалу, витратну й доволі ризиковану справу.

Обов’язковою є незалежний юридичний аудит (Due Diligence). У певних випадках, коли в покупця є підстави вважати, що існують особливі ризики або що необхідно дотримуватися певних параметрів (репутація власників цільової компанії, екологічні параметри виробництва тощо), додатково проводяться відповідні перевірки.

Наступний важливий етап – реалізація самої угоди. Цей етап передбачає погодження пакета документів, необхідних для проведення угоди (дозволи, зокрема від АМКУ, корпоративні протоколи, повідомлення кредиторам, документи, що підтверджують повноваження сторін, відкриття банківських рахунків для здійснення угоди тощо), а також підписання договору купівлі-продажу та документів, необхідних для його реалізації, проведення розрахунків і, насамперед, для реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Слід зазначити, що право власності на придбану українську компанію переходить до покупця не з моменту підписання договорів і здійснення відповідних платежів, а лише після внесення відповідних змін до ЄДРПОУ.

Процес придбання не закінчується проведенням угоди. Необхідно встановити фактичний контроль над компанією. Зазвичай, до відповідних заходів належить зміна керівництва, перегляд повноважень керівництва, оновлення контактів із контрагентами, місцевими органами влади тощо.

4. Угоди про співпрацю з українськими логістичними компаніями

Існує широкий спектр договірних відносин для оформлення співпраці з українськими логістичними компаніями. До них належать угоди про спільну діяльність (Joint Venture) зі створенням або без створення юридичної особи, договори підряду або угоди про надання послуг.

Прикладом такої співпраці є експрес-перевезення вантажів. Експрес-доставка дуже добре розвинена в Україні й продовжує зростати. З розвитком інтернет-комерції та збільшенням кількості онлайн-замовлень попит на експрес-доставку в Україні також зростає. Тут працюють понад два десятки служб експрес-доставки, серед яких такі великі компанії, як «Нова Пошта», «Укрпошта», «Meest Express», DHL, UPS та інші.

5. Міжнародна допомога у відбудові України

Міжнародна підтримка модернізації та відбудови країни зосереджується на двох основних напрямках: заохочення інвесторів вкладати кошти в українські проекти й безпосередня підтримка з боку міжнародних донорських організацій.

Багатосторонні банки розвитку, такі як Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Група Світового банку, дуже активно працюють в Україні, особливо протягом останніх 2-х років.

Одним із прикладів прямої міжнародної допомоги є проєкт USAID «Економічна підтримка України», який надає гранти на розвиток української логістики й експорту. Проєкт спрямований на посилення логістичного та експортного потенціалу українського аграрного сектору, удосконалення процесів і процедур, які підвищують здатність управляти експортними вантажами та інтеграцію з ЄС і прикордонними контрольно-пропускними пунктами.

Уряд Німеччини також має у своєму розпорядженні низку гарантійних інструментів, які мінімізують ризики для приватних інвесторів, забезпечують німецький експорт й інвестиції в Україну гарантіями та надають інвесторам капітал на вигідних умовах (наприклад, Програма інвестиційних гарантій ФРН, develoPPP).

Всі новини