1. Home
  2. /
  3. Insights
  4. /
  5. Тимчасовий директор української компанії
13 Жовтня, 2022

Тимчасовий директор української компанії

1. Чому потрібен тимчасовий директор?
2. Ведення бухгалтерії
3.Оплата праці тимчасового директора
3.1. Розмір заробітної плати тимчасового директора
3.2. Строки виплати заробітної плати
3.3. Оподаткування заробітної плати
4. Реєстрація постійного директора

 

1. Чому потрібен тимчасовий директор?

Для іноземних компаній та інвесторів, які відкривають бізнес в Україні, часто актуальним є питання щодо тимчасового директорства. Це пов’язано з тим, що згідно з чинним законодавством України іноземець не може одразу стати директором без відповідного дозволу на працевлаштування. Заява на отримання дозволу має подаватися до центру зайнятості за підписом чинного директора вже зареєстрованого українського товариства.

Відповідно, директором спочатку тимчасово призначають громадянина України або іноземного громадянина, який має посвідку на постійне проживання в Україні. Формально, тобто з юридичної точки зору, він зареєстрований як директор компанії і має всі права та обов’язки звичайного, постійного директора. При цьому слід врахувати найважливіші організаційні та юридичні наслідки, які тягне за собою призначення такого тимчасового директора і які варто врахувати іноземним засновникам.

2. Ведення бухгалтерії

Відповідно до законодавства України усі підприємства повинні вести бухгалтерський облік і фінансову звітність. Бухгалтерський облік на підприємстві має вестись безперервно, із дня реєстрації підприємства до його ліквідації.

Організація обліку – це сфера відповідальності власника, тобто засновника підприємства. Саме власник повинен подбати про те, хто вестиме бухгалтерський облік. Це можливо кількома способами, зокрема:

1) одним з найкращих варіантів є введення до штату українського підприємства посади (прийом на роботу) бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;

2) можна також скористатися послугами аудиторської чи бухгалтерської компанії (укласти договір про бухгалтерське обслуговування).

3. Оплата праці тимчасового директора

Оскільки тимчасовий директор української компанії є найманим працівником, відповідно до законодавства України йому повинна нараховуватись і виплачуватися заробітна плата. При цьому обов’язковим є дотримання мінімальних гарантій оплати праці. Відмовитись від заробітної плати директор не може.

3.1. Розмір заробітної плати тимчасового директора

Заробітна плата може бути мінімальною. Мінімальна заробітна плата – це мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці, що наразі становить 6 500 грн..

Тобто, юридичні особи, які використовують найману працю, повинні щомісяця нараховувати та виплачувати своїм працівникам, зокрема (тимчасовому) директору, щонайменше 6 500 грн. За недотримання цього правила передбачено штраф у розмірі 13 000 грн.

Законодавство України передбачає випадки, коли можна виплачувати заробітну плату, меншу за мінімальну – за фактично відпрацьований час. Це можливо, якщо працівник (у нашому випадку – директор) оформлений на умовах неповного робочого часу.

3.2. Строки виплати заробітної плати

При виплаті заробітної плати необхідно враховувати, що згідно з чинним законодавством України вона повинна виплачуватися:

  • у робочі дні;
  • двічі на місяць;
  • через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
  • не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

3.3. Оподаткування заробітної плати

При кожній виплаті заробітної плати директору роботодавець як податковий агент повинен утримувати (відраховувати) податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 18% та військовий збір (ВЗ) у розмірі 1,5%.

Крім того, роботодавець зобов’язаний нараховувати і сплачувати до бюджету України єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від нарахованої заробітної плати директора. Мінімальний розмір ЄСВ становить наразі 1 430 грн..

4. Реєстрація постійного директора

Після отримання дозволу на працевлаштування в Україні для іноземця (наприклад, засновника української компанії) та призначення його (постійним) директором компанії, відповідні зміни вносяться в Єдиний державний реєстр юридичних осіб (надалі – ЄДР). Але для повної передачі повноважень новому директору у фінансовій та податковій сфері реєстрації в ЄДР недостатньо.

Для цього новий (постійний) директор повинен зареєструватися в банку, у якому українська компанія відкрила свої поточні рахунки, та отримати електронні ключі для подачі фінансової звітності.

Важливо: як для реєстрації (постійного) директора в банку, так і для отримання електронних ключів необхідна особиста присутність директора. Згідно з чинним законодавством України вчинення цих дій на підставі довіреності або дистанційно за кордоном не допускається.

Відповідно, щоб не блокувати діяльність компанії, іноземець, призначений директором української компанії після отримання дозволу на працевлаштування в Україні, повинен вчасно спланувати свою поїздку в Україну.

Всі новини