1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Працевлаштування українців за кордоном: нове правове регулювання
3 Травня, 2023

Працевлаштування українців за кордоном: нове правове регулювання

20 березня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав трудових мігрантів і боротьби зі шахрайством у працевлаштуванні за кордоном» (надалі – Закон).

Закон передбачає скасування ліцензування з посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Натомість вводиться “повідомний принцип”. Тепер компанії-посередники будуть лише повідомляти Міністерство економіки України про те, що планують займатися посередництвом у працевлаштуванні за кордоном шляхом подання декларації. Такі компанії включатимуть до відкритого Переліку суб’єктів господарювання, що надають послуги посередництва. Водночас, за державними органами контролю й нагляду залишиться право на перевірку таких компаній.

Для початку провадження діяльності з надання послуг посередництва у працевлаштуванні за кордоном та включення до переліку суб’єктів господарювання, що надають такі послуги, суб’єкт господарювання повинен:

1) бути зареєстрованим за видом економічної діяльності посередництва у працевлаштуванні у порядку, встановленому законодавством;
2) мати укладений з іноземним роботодавцем зовнішньоекономічний договір (контракт) про надання послуг посередництва у працевлаштуванні, пошуку та добору працівників і реєстраційні документи іноземного суб’єкта господарювання – роботодавця у державі місцезнаходження. Зовнішньоекономічний договір (контракт) повинен укладатися українською мовою й однією чи більше мовами, що використовуються в державі місцезнаходження роботодавця та зберігається у суб’єкта господарювання, що надає послуги посередництва у працевлаштуванні за кордоном, протягом 3-х років після закінчення строку його дії.

3) мати зареєстроване місце провадження господарської діяльності;
4) подати декларацію про провадження господарської діяльності у сфері посередництва у працевлаштуванні за кордоном.

Крім того, Закон передбачає обов’язок компаній-посередників вести облік громадян, які працевлаштовуються за кордоном за їхнього сприяння та подавати звітність про здійснювану діяльність до Міністерства економіки України.

Закон також впроваджує додаткові норми захисту громадян України, які вирішили працювати за кордоном. Зокрема, ще до виїзду громадян України за кордон, компанія-посередник у працевлаштуванні зобов’язана надати людині такі дані:

  1. проєкт трудового договору (контракту), завірений іноземним роботодавцем;
  2. інформацію у письмовій формі про права та гарантії, які їй надаються за трудовим договором (контрактом), передбачені законодавством України та законодавством держави місцезнаходження роботодавця;
  3. контактні дані консульських установ України у державі перебування.

Одержання інформації та проєкту трудового договору (контракту) підтверджується письмовим (електронним цифровим) підписом громадянина. Зазначені документи зберігаються у суб’єкта господарювання, що надає послуги посередництва у працевлаштуванні за кордоном, протягом 5 років.

Для працевлаштування моряків, рибалок на судна компанія-посередник зобов’язана перевіряти наявність у моряків, рибалок, які працевлаштовуються за її посередництва, кваліфікацію, необхідну для виконання робіт, заявлених судновласником, та документів, що її підтверджують.

Закон також створює додаткові механізми захисту трудових мігрантів, зокрема:

1) компаніям-посередникам забороняється отримувати від громадян, яким надано послуги з посередництва у працевлаштуванні, гонорари, комісійні та інші винагороди – натомість такі послуги має сплачувати компанія, що шукає працівників. На компанії-порушники буде накладатися штраф за стягнення з громадян будь-яких гонорарів, комісійних, винагород, інших видів оплати послуг з посередництва у працевлаштуванні в Україні або за кордоном в розмірі 68 тис. грн (еквівалент 1700 євро);
2) здійснення компанією-посередником діяльності без включення до переліку суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, буде тягнути за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичної особи та фізичних осіб – підприємців у розмірі 136 тис.грн (еквівалент 3400 євро).

Повторне протягом року вчинення порушення буде каратися штрафом у розмірі 170 тис.грн. (еквівалент 4250 євро).

Даний Закон набере чинності 14 жовтня 2023 року.

Всі новини