1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Особливий статус громадян Польщі в Україні
8 Листопада, 2022

Особливий статус громадян Польщі в Україні

16 вересня 2022 року набрав чинності Закон України «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України» від 28 липня 2022 р. № 2471-IX (надалі – «Закон»). Закон прийнятий у відповідь на прийнятий в Польщі Закон від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України.

З урахуванням принципів взаємності та на знак вдячності польському народові за солідарність і підтримку України цей Закон має на меті лібералізувати умови перебування громадян Республіки Польща на території України, надає їм додаткові правові та соціальні гарантії.

Інша стаття за темою: Продовження строку дії посвідки на проживання в Україні

Закон встановлює, що громадяни Республіки Польща, їхні подружжя та діти, які в’їхали в Україну з території Республіки Польща для тимчасового перебування, а також їхні діти, які народилися на території України, мають право перебувати на території України на законних підставах протягом 18 місяців із дня набрання чинності цього Закону. Цей строк перебування можливо продовжити за наявності відповідних підтверджувальних документів (вступ до закладу вищої освіти, переведення на наступний навчальний рік, укладання трудового договору (контракту) тощо).

Також передбачено, що громадяни Республіки Польща під час їхнього перебування на території України мають право на:

1) працевлаштування без дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;

2) державну реєстрацію як платників податків та отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до законодавства України;

3) соціальний захист, що включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин відповідно до законодавства та міжнародних договорів України;

4) провадження господарської діяльності на тих самих умовах, що і громадяни України;

5) здобуття освіти на тих самих умовах, що і громадяни України, у тому числі за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

6) соціальні виплати (державну допомогу) згідно із законодавством України;

7) отримання допомоги з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на тих самих умовах, що і громадяни України;

8) безоплатну медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я на тих самих умовах, що і громадяни України.

Крім цього, громадяни Республіки Польща, які мають кваліфікацію лікаря, сестри медичної (брата медичного), акушерки (акушера) на території держав-членів Європейського Союзу, зможуть провадити професійну діяльність на території України протягом 18 місяців.

Однак, таку професійну медичну діяльність громадяни Республіки Польща можуть провадити виключно в закладах охорони здоров’я України.

Також спрощується оформлення посвідки на тимчасове проживання громадянам Республіки Польща, які прибули в Україну з метою працевлаштування, тепер таке оформлення здійснюватиметься без отримання довгострокової візи (тип «Д»).

Всі новини