1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Нові обмеження НБУ на валютному ринку
Березень 25, 2015

Нові обмеження НБУ на валютному ринку

4 березня 2015 року набрала чинності Постанова НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» № 160 від 3 березня 2015 року, яка продовжує дію обмежень на валютному ринку до 3 червня 2015 року. Постанова № 160 запроваджує, крім того, додаткові обмежувальні заходи, спрямовані на стабілізацію ситуації на валютному ринку України.

Так, зберігається вимога щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України 75% надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв).

НБУ продовжив також дію заборони, зокрема, на:

  • видачу юридичним особам та фізичним особам-підприємцям готівкових коштів у гривні на суму понад 150 000 гривень на день. Винятком є виплата зарплат, витрат на відрядження й інших соціальних виплат;
  • переказ фізичними особами іноземної валюти за кордон за поточними валютними неторговельними операціями без підтверджувальних документів на суму понад 15 000 гривень на день (150 000 гривень на місяць);
  • продаж готівкової іноземної валюти одній особі в одній банківській установі на суму понад 3 000 гривень на день.

Резидентам заборонено погашати кредити (позики) в іноземній валюті за договорами з нерезидентами раніше передбаченого договорами строку. Зазначене обмеження поширюється також на виплату відсотків за такими договорами. НБУ не здійснює реєстрацію змін до договорів кредиту (позики) від нерезидентів, що стосуються скорочення строків виконання резидентами-позичальниками зобов’язань за такими договорами або їх дострокового виконання.

НБУ розширив перелік обмежувальних заходів для стабілізації курсу гривні, зокрема, ввівши заборону на купівлю іноземної валюти:

  • з метою проведення операцій із повернення дивідендів іноземному інвесторові за кордон;
  • з метою повернення за кордон коштів, отриманих іноземними інвесторами за операціями з продажу корпоративних прав юридичних осіб, що не оформлені акціями, зменшення статутних капіталів юридичних осіб, виходу з господарських товариств іноземних інвесторів;
  • з метою повернення за кордон коштів, отриманих іноземними інвесторами за операціями з продажу цінних паперів українських емітентів (крім випадків продажу боргових цінних паперів на фондових біржах).

Банкам заборонено продавати іноземну валюту клієнтам (крім фізичних осіб), які мають кошти в іноземній валюті, розміщені на поточних і депозитних рахунках у цьому або в інших банках. Зазначена заборона не поширюється на випадки, коли загальна сума коштів на валютних рахунках клієнта менша 10 000 доларів США. При цьому не враховуються кошти на рахунках клієнта, майнові права на які надані в заставу; кошти, розміщені на депозитних рахунках до дати набрання чинності Постанови № 160, а також кошти на рахунках у банках, щодо яких запроваджена процедура тимчасової адміністрації або які знаходяться в процесі ліквідації.

Видача готівкових коштів у межах України за електронними платіжними засобами здійснюється виключно в гривнях.

У разі купівлі та перерахування за кордон за імпортними операціями іноземної валюти в розмірі понад 50 000 доларів США юридичні особи та фізичні особи-підприємці крім підтверджуючих документів повинні надати банку довідку з Державної фіскальної служби про відсутність заборгованості по сплаті податків і зборів, а за необхідності також і відповідний акт цінової експертизи.

Всі новини