1. Home
 2. /
 3. Новини
 4. /
 5. НБУ посилює контроль над валютними операціями
1 Жовтня, 2014

НБУ посилює контроль над валютними операціями

23 вересня 2014 року вступила в силу Постанова (далі – «Постанова») Національного банку України № 591 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Так, Постанова вносить низку важливих змін до постанов НБУ № 515 від 20 серпня 2014 року «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України» та № 540 «Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України», а саме запроваджено:

 • обов’язковий продаж 75% надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України. Слід зазначити, що до прийняття Постанови № 591 обов’язковому продажу підлягало 100% надходжень в іноземній валюті.
 • ліміт продажу готівкової іноземної валюти одній особі в один операційний (робочий) день у межах однієї банківської установи в еквіваленті 3.000 гривень (до прийняття Постанови № 591 цей ліміт складав еквівалент 15.000 гривень).

Наразі щодо вказаного ліміту існує лише один виняток: купівля готівкової іноземної валюти фізичною особою-резидентом для виконання зобов’язань в іноземній валюті за кредитним договором, укладеним з банком-кредитором. Банк має право продати іноземну валюту такій фізичній особі виключно в розмірі обсягу її зобов’язань. Цей виняток застосовується лише за умови, що банк здійснює контроль за цільовим використанням фізичною особою купленої готівкової валюти.

Водночас Постанова № 591 забороняє проведення таких операцій в іноземній валюті:

 • здійснення розрахунків за імпортними операціями без ввезення товару на територію України;
 • здійснення платежів за імпортними договорами, за якими продукція була ввезена на територію України та пройшла митне оформлення більше 180 днів тому;
 • виплата коштів іноземному інвестору в результаті операцій із продажу корпоративних прав компаній (крім тих, що оформлені акціями), а також у результаті операцій з продажу цінних паперів українських емітентів (крім державних облігацій України) поза межами фондових бірж;
 • виплата дивідендів іноземному інвестору (крім випадків повернення дивідендів за цінними паперами, що перебувають в обігу на фондових біржах);
 • проведення валютних операцій на підставі індивідуальних ліцензій НБУ (крім розміщення юридичними особами валютних цінностей на рахунках за межами України, що здійснюється відповідно до індивідуальної ліцензії НБУ).
Всі новини