1. Home
  2. /
  3. Insights
  4. /
  5. Набуття/отримання громадянства України
4 Жовтня, 2024

Набуття/отримання громадянства України

Вступ
1. Набуття громадянства за народженням
2. За територіальним принципом
3. Через прийняття до громадянства України
4. Через поновлення у громадянстві України
5. Внаслідок усиновлення
6. Внаслідок встановлення над дитиною опіки/піклування
7. Через встановлення опіки над недієздатною особою
8. Українське громадянство хоча б одного з батьків
9. Визнання/встановлення батьківства чи материнства

 

Громадянство України – це стійкий, необмежений в просторі правовий зв’язок особи з Українською державою, заснований на юридичному визнанні державою цієї особи громадянином України, внаслідок чого особа та держава набувають взаємних прав й обов’язків в обсязі, передбаченому Конституцією і законами України.

1. Набуття громадянства України за народженням

Для отримання права на набуття громадянства України за народженням особа (іноземець) повинна відповідати будь-якій із цих умов:

  • батьки або один з батьків на момент її народження були громадянами України;
  • особа народилася на території України від осіб без громадянства, які на законних підставах проживають на території України;
  • особа народилася за межами України від осіб без громадянства, які постійно на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства іншої держави;
  • особа народилася на території України від іноземців, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків;
  • особа, одному з батьків якої надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні народилася на території України, народилася в Україні і не набула за народженням громадянства жодного з батьків або набула за народженням громадянство того з батьків, якому надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;
  • особа народилася на території України від іноземця й особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства того з батьків, який є іноземцем;
  • особа є новонародженою дитиною, знайденою на території України, обоє з батьків якої невідомі.

2. Набуття громадянства за територіальним принципом

Отримання громадянства за територіальним принципом можливе, якщо іноземець:

  • сам чи хоча б один з батьків, дід/баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат/сестра, син/дочка, онук/онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України»;
  • сам чи хоча б один з батьків, дід/баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат/сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР).

3. Набуття громадянства внаслідок прийняття до громадянства України

Умовами прийняття до громадянства України є:

1) визнання й дотримання Конституції України та законів України

2) знання основ Конституції України, історії України, яке підтверджується складанням іспитів

3) подання декларації про відсутність іноземного громадянства або зобов’язання припинити іноземне громадянство

Подання зобов’язання припинити іноземне громадянство не вимагається:

  • від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави. Такі норми, наприклад, діють в Норвегії, Австрії, Японії, Китаї, Індії, Індонезії;
  • якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України. Як приклад, «Договір між Україною та Грузією про запобігання виникненню випадків подвійного громадянства та усунення вже існуючого подвійного громадянства».

4) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх 5 років (таким документом може бути посвідка на постійне проживання в Україні)

Безперервне проживання на території України – проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік – 180 днів. Не є порушенням вимоги про безперервне проживання виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України.

Умова про безперервне проживання не поширюється на іноземців, які перебувають у шлюбі з громадянином/громадянкою України понад 2 роки, та на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином/громадянкою України понад 2 роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті.

Для іноземців, які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, строк безперервного проживання на законних підставах на території України має становити останні 3 роки на момент подання заяви про прийняття до громадянства України з дня набрання чинності контрактом про проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України.

Інша стаття за темою: Правовий статус іноземців, які захищають Україну

Для осіб, яких визнано біженцями або яким надано притулок в Україні, строк безперервного проживання на законних підставах на території України має становити останні 3 роки на дату подання заяви про прийняття до громадянства України з моменту визнання біженцем або надання притулку в Україні, а для осіб без громадянства – останні 3 роки на дату подання такої заяви з моменту в’їзду в Україну або з моменту визнання особою без громадянства.

5) отримання дозволу на імміграцію

Серед інших, найбільш поширеною підставою для оформлення дозволу на імміграцію є здійснення іноземної інвестиції в економіку України на суму не менше ніж 100 тисяч доларів США.

Оскільки законодавством України визначено, що іноземна інвестиція здійснюється в економіку України, то грошові кошти мають бути спрямовані на провадження господарської діяльності й одержання прибутку в Україні.

Оптимальним варіантом для внесення інвестицій буде відкриття власної компанії (наприклад, у формі товариства з обмеженою відповідальністю) і внесення суми 100 тисяч доларів США в її статутний капітал з особистого інвестиційного рахунку в Україні на поточний рахунок створеної компанії або участь у статутному капіталі існуючої компанії. Формою інвестування може бути лише іноземна конвертована валюта; корпоративні права, акції, облігації не вважаються в цьому випадку інвестицією.

Отже, при наявності згаданої підстави для імміграції в Україну іноземному громадянину необхідно подати документи, зокрема заяву на отримання дозволу на імміграцію. Заява подається до посольства або консульства України (якщо іноземець знаходиться за кордоном) або до місцевого відділу Державної міграційної служби (за місцем проживання в Україні). Заяву іноземець подає особисто, хоча допускається подача за довіреністю, але лише через хворобу, або стихійне лихо.

Строк розгляду заяви про отримання дозволу на імміграцію становить 1 рік. На практиці Міграційна служба України розглядає заяву, зазвичай, протягом 3-6 місяців.

Отримання дозволу на імміграцію не вимагається у осіб:

  • які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом;
  • які проходять військову службу в Збройних силах України за контрактом і нагороджені державною нагородою;
  • які мають визначні заслуги перед Україною;
  • прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України;
  • які, наприклад, надавали інструкторську (стрілецьку, тактичну, медичну, радіотехнічну, вибухотехнічну та іншу) допомогу підрозділам Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

6) володіння українською мовою відповідно до рівня, встановленого законодавством України

Володіння українською мовою підтверджується сертифікатом про рівень володіння державною (українською) мовою, який видає Національна комісія зі стандартів державної мови за результатами іспиту.

Ця умова не поширюється на осіб:

  • які мають визначні заслуги перед Україною;
  • прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України;
  • які, наприклад, надавали інструкторську (стрілецьку, тактичну, медичну, радіотехнічну, вибухотехнічну та іншу) допомогу підрозділам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

7) документ про наявність законних джерел існування

Таким документом є виписка з банківського рахунку іноземця. При цьому сума коштів на банківському рахунку повинна бути не менше ніж 12 прожиткових мінімумів в Україні, встановлених на момент подання заяви про прийняття до громадянства України.

Ця умова не поширюється на осіб, яких визнано біженцями або яким надано притулок в Україні.

4. Набуття громадянства внаслідок поновлення у громадянстві України

Поновлення у громадянстві України застосовується щодо осіб, громадянство яких було припинено відповідними указами Президента України.

Для оформлення поновлення у громадянстві України особа, яка після припинення громадянства України набула іноземне громадянство (підданство), повернулася в Україну на постійне проживання повинна надати, серед іншого:

  • заяву про поновлення у громадянстві України;
  • довідку про припинення громадянства України або інший документ, що підтверджує припинення громадянства України;
  • копію документа, який підтверджує постійне проживання особи на території України;
  • та один із таких документів:
    • зобов’язання припинити іноземне громадянство (не вимагається від громадян (підданих) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення їхнього громадянства (підданства) одночасно з набуттям іншого, або якщо міжнародні договори України з відповідною державою передбачають припинення їхнього громадянства одночасно з набуттям громадянства України);
    • декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця в Україні чи притулку в Україні, – для іноземців, яким надано статус біженця чи притулок в Україні;
    • декларацію про відмову особи, яка є громадянином російської федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від російського громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), – для громадян російської федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;
    • заяву про зміну громадянства – для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.

5. Набуття громадянства України внаслідок усиновлення

Підставами для набуття громадянства за таким принципом є усиновлення дитини або повнолітньої особи громадянами України або подружжям, один з якого має громадянство України.

Інша стаття за темою: Усиновлення дитини в Україні: порядок та процедура

Відповідно до законодавства України дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства, стає громадянином України з моменту набрання чинності рішенням про усиновлення, незалежно від того, проживає вона постійно в Україні чи за кордоном.

Повнолітня особа, яка є особою без громадянства, що постійно проживає на території України стає громадянином України з моменту набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

6. Набуття громадянства внаслідок встановлення опіки чи піклування над дитиною

Це стосується також влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров’я, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю або передачі на виховання в сім’ю патронатного вихователя.

Набуття громадянства України за таким принципом можливе, якщо:

  • опікуном або піклувальником дитини, яка є іноземцем або особою без громадянства, призначено громадянина України або осіб, одна з яких має громадянство України, а друга є особою без громадянства;
  • опікуном або піклувальником дитини, яка проживає на території України та є особою без громадянства або іноземцем, призначено осіб, одна з яких має громадянство України, а друга – іноземне;
  • функції опікуна або піклувальника дитини, яка є іноземцем або особою без громадянства та постійно проживає в дитячому закладі чи закладі охорони, виконує адміністрація;
  • хоча б один із батьків-вихователів або прийомних батьків, або патронатних вихователів дитини, яка є іноземцем або особою без громадянства і виховується в дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім’ї, сім’ї патронатного вихователя, має громадянство України.

7. Набуття громадянства внаслідок встановлення опіки над особою, визнаною судом недієздатною

Іноземець або особа без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах, визнані судом недієздатними та над якими встановлено опіку громадянина України, набувають громадянство України з моменту набрання чинності рішення про встановлення опіки.

8. Набуття громадянства у зв’язку з українським громадянством хоча б одного з батьків дитини

Щоб дитина-іноземець/іноземка, , хоча б один із батьків якої має громадянство України, могла набути громадянство України, одному із батьків дитини, що має українське громадянство необхідно звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання та подати, серед іншого, такі документи:

  • заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв’язку з перебуванням у громадянстві України хоча б одного з її батьків;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • декларацію про те, що дитина є іноземцем або особою без громадянства;
  • копії паспортів громадян України або інших документів, що підтверджують перебування батьків дитини у громадянстві України;
  • заяву дитини віком від 14 до 18 років про згоду на набуття громадянства України;
  • копія документа, який підтверджує перебування одного з батьків дитини у громадянстві іншої держави (інших держав), якщо українське громадянство має лише один із батьків.

9. Набуття громадянства України внаслідок визнання/встановлення факту батьківства чи материнства

У разі визнання або встановлення факту батьківства/материнства дитини, мати/батько якої є іноземцем, а батьком/матір’ю визнано громадянина/громадянку України, дитина незалежно від місця її народження та місця постійного проживання набуває громадянство України.

Датою набуття громадянства України в таких випадках є дата народження дитини або дата набуття громадянства України батьком чи матір’ю, якщо вони набули громадянство України після народження дитини.

Якщо визнання або встановлення факту батьківства/материнства мали місце після досягнення дитиною повноліття, така особа, яка є іноземцем, набуває громадянство України за умов, згаданих вище, якщо вона подала заяву про набуття громадянства України та зобов’язання припинити іноземне громадянство.

Датою набуття громадянства України в цьому випадку є дата реєстрації набуття іноземцем громадянства України.

Всі новини