Спрощено порядок видачі індивідуальних валютних ліцензій
Національний Банк України спростив порядок отримання електронних ліцензій для фізичних осіб. Відповідні зміни були внесені Постановою НБУ від 26 квітня 2018 року № 45. Тепер для отримання індивідуальної електронної ліцензії перелік документів, які підтверджують достатність доходів для здійснення операцій з індивідуальною ліцензією, розширений, а достатність доходів зможе перевірятись не тільки на підставі приватної власності фізичної особи, що звертається за ліцензією, а також на підставі спільної сумісної власності подружжя.
Так, раніше документами, що підтверджували джерела доходів достатніх для проведення транзакції, були декларації про майновий стан і доходи з відміткою контролюючого органу, довідки контролюючого органу про суми виплачених фізичній особі доходів та сплачених податків та інформація з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції з декларацій про майновий стан і доходи.
Відтепер документами, на підставі яких уповноважений банк повинен з’ясувати наявність джерел походження коштів фізичної особи, у тому числі коштів, що є спільною сумісною власністю подружжя, можуть бути (крім вище зазначених документів) також договори про продаж рухомого та/або нерухомого майна, інші документи, які підтверджують джерела походження коштів фізичної особи.
Джерелом походження коштів фізичної особи, у тому числі коштів, що є спільною сумісною власністю подружжя, згідно останніх змін може бути: заробітна плата та/або інші виплати і винагороди, які виплачені (надані) у зв’язку з трудовими відносинами, доходи, отримані від господарської / незалежної професійної діяльності, доходи, отримані від операцій з продажу об’єктів рухомого та/або нерухомого майна, інвестиційний прибуток, успадковані кошти, інші виплати відповідно до умов цивільно-правових правочинів (договорів).
Окрім документів, що підтверджують джерела походження коштів, особа подає в банк також заяву про видачу е-ліцензії, засвідчену підписом фізичної особі (заявника), а також оригінали або копії документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (договір, рахунок та/або інші документи, що використовуються в міжнародній практиці). Оригінали необхідних документів можуть подаватися до уповноваженого банку як паперові документи та/або у вигляді електронних документів. Заява до Національного банку про видачу е-ліцензії у вигляді електронного документа повинна бути підписана фізичною особою (заявником) електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
Зміни торкнулись також фізичних осіб-підприємців. Якщо раніше електронні індивідуальні ліцензії видавались виключно фізичним особам, то тепер фізичні особи-підприємці можуть також звертатись в банк для отримання індивідуальної е-ліцензії. Норми щодо видачі е-ліцензій поширюються відтепер на валютні операції фізичних осіб незалежно від наявності/відсутності в цих осіб статусу підприємця за умови, що ці операції здійснюються фізичними особами для власних потреб та не пов’язані з їх підприємницькою діяльністю.
Скористатись індивідуальною електронною ліцензією фізичні особи можуть для здійснення таких операцій як інвестування за кордон (придбання нерухомості або корпоративних прав закордоном); оплати за договором страхування життя іноземній страховій компанії, а також для розміщення коштів на власному рахунку в іноземній державі. Для отримання електронної індивідуальної ліцензії для цих операцій фізична особа повинна звернутись в уповноважений банк з визначеним переліком документів, який в свою чергу після перевірки документів звертається до Національного Банку України, що безпосередньо видає е-ліцензію.
Після отримання індивідуальної е-ліцензії фізичній особі дозволяється протягом календарного року провести на підставі виданих їй е-ліцензій валютні операції на загальну суму, що не має перевищувати в сукупності 50 000 доларів США включно (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті).