1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Іноземні компанії можуть отримувати дозволи на будівельну діяльність в Україні
20 Вересня, 2024

Іноземні компанії можуть отримувати дозволи на будівельну діяльність в Україні

З 16 серпня 2024 року іноземні компанії можуть отримувати дозволи на будівельну діяльність в Україні. Відповідні зміни були внесені до Постанови Кабінету Міністрів України №314 від 18 березня 2022 року.

Відповідно до вказаних змін, нерезиденти (іноземні компанії, організації), які провадять в Україні діяльність виключно через постійні представництва, у період воєнного стану можуть набувати право на провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, на підставі подання декларації, без отримання ліцензії на будівництво об’єктів. Раніше такі права були лише у резидентів України.

Інша стаття за темою: Будівельні та монтажні роботи в Україні: інформація для іноземних компаній

Декларація, яку подають нерезиденти, має містити:

1) інформацію про суб’єкт господарювання (тобто постійне представництво);

2) інформацію про нерезидента;

3) відомості про перебування представництва та нерезидента на обліку в податкових органах України.

Слід звернути увагу на визначені умови:

1. Таке право набувають нерезиденти, які провадять в Україні діяльність виключно через постійні представництва.

Якщо у нерезидента відсутня будь-яка діяльність в Україні, такий нерезидент не має право здійснювати відповідну діяльність.

Якщо ж у нерезидента в Україні є дочірня компанія, яка провадить господарську діяльність, право на спрощену процедуру провадження будівельної діяльності отримає така дочірня компанія (на загальних правах як резидент України).

2. Ці правила діють тільки на період дії воєнного стану.

Не пізніше ніж протягом 3-х місяців з дати скасування воєнного стану в Україні, постійним представництвам, дочірнім компаніям буде необхідно звернутись у встановленому порядку за отриманням ліцензії на здійснення господарської діяльності у сфері будівництва.

Проте станом на сьогодні такі ліцензії не видаються у зв’язку з відсутністю затверджених ліцензійних вимог, які були скасовані ще в 2020 році. Тобто питання отримання нерезидентами ліцензій після завершення воєнного стану наразі не врегульоване.

3. Ці зміни відносяться тільки до об’єктів з класом наслідків СС2 та СС3.

Проте слід зауважити, що будівництво за класом наслідків СС1 і так відбувається в спрощеному порядку.

Крім того, необхідно звернути увагу, що незважаючи на спрощений порядок доступу до виконання робіт, інші вимоги залишаються незмінними.

Зокрема, виконавці зобов’язані дотримуватися законодавства під час проведення будівельних робіт (серед іншого, законодавства про працю, безпеку тощо). Те саме стосується й отримання інших дозвільних документів, необхідних під час виконання будівництва, включно з дозволами на проведення специфічних робіт.

Інша стаття за темою: Відбудова України: логістичний сектор

Також слід враховувати, що не всі види робіт дозволено проводити в спрощеному порядку. Наприклад, для будівництва сховища для захоронення радіоактивних відходів і надалі необхідна ліцензія, а будівництво підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, потребує спеціального дозволу на користування надрами.

Підсумовуючи, згадані зміни не скасовують дозвільних документів, але спрощують будівельну діяльність на період дії воєнного стану. Проте низка питань все ще потребує уточнення та відповідних змін до законодавства.

Всі новини