Гігієнічні вимоги до дієтичних добавок
24 січня 2016 року набув чинності Наказ Міністерства охорони здоров’я України № 1114 від 19 грудня 2013 року «Про затвердження Гігієнічних вимог до дієтичних добавок». Наказ встановлює вимоги до дієтичних добавок, їх етикетування та реклами, а також затверджує переліки вітамінів і мінералів і їх форм, дозволених до використання у виробництві дієтичних добавок.
Так, зокрема, встановлено, що дієтичні добавки можуть містити широкий спектр поживних речовин та інших інгредієнтів, а саме: вітаміни, мінерали, амінокислоти, незамінні жирні кислоти, клітковину, різноманітні рослини і екстракти трав. Мінімальний вміст кожного вітаміну та/або мінеральної речовини в рекомендованій щоденній кількості дієтичної добавки має становити не менше 15% від рекомендованої щоденної кількості споживання (добової потреби) вітаміну та/або мінеральної речовини.
Дієтичні добавки мають поставлятися кінцевому споживачеві виключно в дозованій формі та в упакованому вигляді з етикеткою, на якій мають бути вказані: назва харчового продукту; назва категорій окремих поживних або інших речовин, що характеризують продукт або вказують на походження таких окремих поживних або інших речовин; кількість (порція) дієтичної добавки, рекомендована для щоденного споживання; попередження не перевищувати зазначену рекомендовану кількість (порцію) для щоденного споживання; вказівка, що дієтичні добавки не є заміною повноцінного раціону харчування; попередження, що продукт слід зберігати в недоступному для дітей місці.
Крім того, на етикетці, а також у будь-якій іншій рекламі дієтичної добавки, заборонено використовувати висловлювання про можливу лікувальну дію або такі, що викликають або сприяють виникненню відчуття негативного психологічного стану, публікувати інформацію про листи подяки, визнання, поради, якщо вони пов’язані з лікуванням чи полегшенням умов перебігу захворювань, а також будь-які прямі або в завуальованій формі твердження щодо неможливості забезпечення отримання необхідної для організму людини кількості поживних речовин при повноцінному раціоні харчування.
Оператори ринку повинні мати можливість встановити особу, що поставила дієтичну добавку та мати системи й процедури для встановлення інших операторів ринку, яким вони поставляють свою продукцію. На всіх етапах виробництва та обігу повинна бути забезпечена можливість простежити дієтичні добавки та будь-які речовини, призначені для введення в дієтичні добавки.
Дієтичні добавки, які не відповідають Гігієнічним вимогам, і виготовлені та/або введені в обіг не пізніше ніж через 12 місяців з дня набрання чинності Наказом, залишаються в обігу на ринку України до закінчення терміну їх придатності.