Уряд дає зелене світло для переїзду білоруських ІТ-компаній та ІТ-фахівців в Україну
Україна створює максимально сприятливі умови для провідних ІТ-компаній та висококваліфікованих ІТ-фахівців з Білорусі, щоб стимулювати їхню діяльність і працевлаштування в Україні.
Передумовою для такої щільної уваги українського Кабміну до білоруського ІТ-сектору стала політична криза в Білорусі, що вибухнула в серпні цього року після оголошення результатів президентських виборів та все ще не завершилася до цього часу. З початком кризи перед білоруським ІТ-бізнесом постала велика кількість критичних проблем, через які продовження діяльності у своїй країні стає для нього неприйнятною та ризикованою справою.
Зокрема, в ході політичного протистояння білоруська ІТ-спільнота зіштовхнулася зі серйозними обмеженням доступу до інтернет-мережі, а також із значними і неочікуваними перебоями в роботі мобільних операторів і банківської системи. Тим самим Білорусь стає непередбачуваною та, як наслідок, малопридатною країною для ведення ІТ-бізнесу, оскільки ІТ-компанії в таких умовах починають порушувати контрактні зобов’язання й тим самим втрачають клієнтів. Тож переїзд до інших країн стає для них нагальною перспективою заради збереження та розвитку свого бізнесу. І Україна прагне скористатися своїми зисками в цій ситуації, пропонуючи білоруським ІТ-компаніям та ІТ-фахівцям максимально сприятливі умови для переїзду та імміграції.
Нагадаємо, що найбільші проблеми з інтернетом мали місце у Білорусі з 10 по 12 серпня цього року. За деякими підрахунками, лише один день без інтернету коштував білоруській економіці 56,4 млн. доларів, а за три доби вона втратила близько 170 млн. доларів.
Важливо, що ІТ-сектор є одним із флагманів білоруської економіки й забезпечує до 10% національного ВВП. Тому переїзд провідних білоруських ІТ-компаній та ІТ-фахівців до України – це суттєве посилення її ІТ-сектору, зміцнення українського ринку праці та економіки в цілому.
Зокрема, силами трьох українських міністерств – Мінцифри, Мінекономіки та МЗС – для Білорусі був запущений окремий інформаційний портал, де можна знайти покрокові інструкції, рішення, посилання та поради – як для ІТ-бізнесу й ІТ-команд, так і для окремих ІТ-фахівців. Портал ведеться російською та англійською мовами.
На порталі даються роз’яснення щодо умов проживання в Україні; вартості оренди житла; проїзду в громадському транспорті; а також щодо важливих юридичних нюансів працевлаштування іноземних громадян; умов оподаткування для іноземців, які мають реєстрацію ФОП в Україні; оформлення віз, страхового полісу (зокрема в умовах епідемії COVID-19) та отримання інших документів, таких як дозвіл на працевлаштування, посвідка на постійне проживання, персональний ідентифікаційний номер тощо.
Крім того, Кабінет міністрів України покладає сподівання на те, що білоруські компанії та фахівці максимально скористаються імміграційною квотою, запровадженою урядовим розпорядженням № 431-р від 11 березня 2020 р. «Про встановлення квоти імміграції на 2020 рік». Ця квота призначена спеціально для висококласних іноземних ІТ-фахівців – вона офіційно почала діяти з 21 липня 2020 р. За допомогою цієї та аналогічних квот український уряд планує пом’якшити критичний дефіцит робочої сили на вітчизняному ІТ-ринку.
Нагадаємо, що в серпні – з огляду на нестабільну ситуацію в Білорусі – віце-прем’єр-міністр і міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив про готовність створити всі необхідні умови для комфортного переїзду білоруських ІТ-компаній та ІТ-фахівців до України. Міністр відзначив, що сьогодні в українських компаній є можливість запрошувати іноземних IT-фахівців до себе на роботу – незалежно від рівня їхньої кваліфікації. Процедура працевлаштування для ІТ-фахівців спрощена до мінімуму: іноземець надає компанії лише копію свого паспорта із завіреним перекладом та кольорове фото 3,5 х 4,5. Потім компанія звертається із заявою до Центру зайнятості, до якої додає копії паспорта іноземця, фото та проект трудової угоди з ним. Протягом 5-7 днів Центр зайнятості видає дозвіл на працевлаштування – і на цьому все: іноземець може легально проживати та працювати на території України.
До того ж, як зазначив Михайло Федоров, український уряд (за участі Мінцифри та інших міністерств і відомств) відкрив широкі можливості й для імміграції висококваліфікованих іноземних ІТ-фахівців до України – мова йде про зазначену вище імміграційну квоту, яка дозволяє 5000 такого роду фахівців іммігрувати до України. Працевлаштування в межах зазначеної квоти дає їм можливість отримати посвідку на постійне проживання та роботу в Україні впродовж 10 років.