Зменшення кворуму загальних зборів ТОВ
З метою захисту прав учасників товариства з обмеженою відповідальністю на участь в управлінні товариством та покращення інвестиційного клімату України, 24 листопада 2015 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до статті 60 Закону України «Про господарські товариства» (щодо зменшення кворуму загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю).
Закон вносить зміни в статтю 60 Закону України «Про господарські товариства» в частині зменшення кворуму загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю з 60% до 50%. Іншими словами, засновник (учасник) компанії, який володітиме 50% + 1 голосом, зможе самостійно скликати і проводити збори, а також вирішувати більшість питань господарської діяльності товариства одноосібно. Відповідно, власник 49% голосів не матиме можливості впливати своєю неявкою на збори і блокувати прийняття їхніх рішень.
Відповідно до цих змін, загальні збори учасників вважатимуться повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50% голосів.
Такі зміни Парламент обґрунтовує тим, що відповідно до положень Закону України «Про господарські товариства» загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю мають кворум за умови присутності учасників товариства (представників учасників), які сукупно є власниками більш як 60% голосів. Такі вимоги до кворуму загальних зборів дають можливість власнику 40% голосів паралізувати управлінську діяльність загальних зборів. Власники 40% голосів, не з’являючись на загальні збори, блокують роботу вищого органу управління товариства з обмеженою відповідальністю. Таким чином, завищені вимоги Закону до кворуму загальних зборів створюють ризики порушення прав більшості учасників на участь в управлінні товариством.
Законодавець також передбачив, що товариства з обмеженою відповідальністю, в яких відсутня державна частка, можуть передбачати в статуті товариства інший відсоток голосів учасників, за умови присутності яких загальні збори учасників вважаються повноважними.
При внесенні змін до своїх установчих документів, утворенні нових бізнес-структур компаніям слід з обережністю підходити до визначення кількості голосів для кворуму. Адже зміна звичних 60% може істотно вплинути на систему управління компанією.
Компанія DLF запланувала детальніше висвітлення цього питання у найближчих випусках правового вісника, у яких буде окреслено нові інвестиційні перспективи цих нововведень, а також наведено перелік можливих ризиків, які потрібно буде враховувати при корпоративному структуруванні управління компаніями в Україні та холдингових компаній, що управляють українськими активами із закордону.