Стимулювання розвитку державно-приватного партнерства в Україні
24 листопада 2015 року Верховна Рада ухвалила закон щодо розвитку державно-приватного партнерства (ДПП) та стимулювання інвестицій в Україні. Закон вносить ряд змін до Закону України «Про державно-приватне партнерство» та деяких інших законів, що регулюють питання інвестицій, зокрема, щодо розвитку індустріальних парків в Україні.
Положення прийнятого закону в основному спрямовані на залучення капіталу у проекти ДПП. Крім того, розширюється перелік сфер застосування ДПП, а приватному партнеру, що виграв конкурс, надається право отримувати земельну ділянку, на якій розташований об’єкт ДПП. Важливим нововведенням є врегулювання питання власності на об’єкти, що створюються в рамках таких проектів. Держава матиме можливість замінити приватного партнера у випадку невиконання ним своїх зобов’язань. Своєю чергою, приватний партнер може розраховувати на економічно обґрунтовані тарифи на послуги, а також додаткові гарантії, наприклад, можливість розглядати спори в міжнародному арбітражному суді. Також було вдосконалено загальну процедуру підготовки проектів ДПП і запроваджено міжнародні підходи до розрахунку концесійних платежів.
Регулювання діяльності індустріальних парків теж зазнало суттєвих змін у зв’язку із прийняттям закону щодо розвитку індустріальних парків, який створює нові умови для діяльності таких парків в Україні. Так, зокрема, скасовується складна та обмежена у часі процедура відбору керуючої компанії, а також регулюється питання передачі ініціатором індустріального парку чи керуючою компанією об’єктів в оренду учасникам парку.
Нагадаємо, що Закон України «Про державно-приватне партнерство» був прийнятий у 2010 році, однак наразі в Україні реалізовується лише незначна кількість проектів ДПП. Незважаючи на те що Закон України «Про індустріальні парки» набрав чинності у 2012 році, перші індустріальні парки в Україні почали створюватися лише у 2014 році.