Спрощення ведення бізнесу в Україні
2 вересня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період дії воєнного стану в Україні» (надалі – «Закон»), що має на меті допомогти бізнесу адаптуватися до умов роботи під час війни, стимулювати ділову активність і сприяти розвитку економіки.
Закон спрощує ведення бізнесу в Україні для суб’єктів господарювання, вони набудуть права провадити окремі види господарської діяльності в період воєнного стану на підставі подання до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів і центрів надання адміністративних послуг декларації про провадження господарської діяльності без отримання документів дозвільного характеру, одержання яких передбачає законодавство.
Такі декларації прирівнюються по статусу до дозволу, ліцензії чи інших результатів надання публічних (електронних публічних) послуг.
Декларацію можна буде подати в будь-якому місці країни – незалежно від того, де розташоване підприємство чи мешкає фізична особа-підприємець.
Декларація буде дійсною на період дії воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, але не менше 3-х місяців з дня його припинення чи скасування. Після цього суб’єкт господарювання має звернутися за відповідними дозволами чи ліцензіями до дозвільних органів. У разі такого звернення декларація буде чинною до отримання дозволу або ж відмови в наданні такого дозволу чи ліцензії.
Отримані раніше дозволи, ліцензії, терміни яких закінчуються, автоматично продовжуються до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, але на термін не менший 3-х місяців з дня його припинення чи скасування.
У період дії воєнного стану переоформлювати раніше отримані дозволи та ліцензії, вносити зміни до інформації в декларації тощо не потрібно – навіть якщо настали визначені законодавством терміни для цього.
На період воєнного стану зупиняється проведення планових перевірок органів ліцензування щодо додержання вимог законодавства у сфері ліцензування.
Крім того, Закон покладає на Кабінет міністрів України обов’язок визначити порядок подання декларації, відомості, які вносяться до декларації, та перелік видів господарської діяльності, які не можуть здійснювати суб’єкти господарювання на підставі декларації. До переліку обов’язково належить діяльність, якщо вона може призвести до:
- спричинення загрози національним інтересам України;
- негативного впливу на функціонування об’єктів критичної інфраструктури України;
- порушення нормальних умов життєдіяльності населення України;
- негативного впливу на екологічну безпеку України.