Революційні зміни валютного законодавства
Новий Закон України «Про валюту та валютні операції» № 2473-VІІІ від 21 червня 2018 року (далі – «Закон») набув чинності 7 липня 2018 року та буде введений в дію 7 лютого 2019 року. Прийняття Закону є першою спробою спростити валютне регулювання в Україні, зокрема забезпечити вільне проведення валютних операцій на території України та вільний рух валютних коштів при здійсненні цих операцій між резидентами і нерезидентами.
Основним принципом, на якому ґрунтуються положення Закону, є «дозволено все, що прямо не заборонено законодавством».
До найважливіших змін валютного законодавства слід віднести:
- Скасування індивідуальних ліцензій. Резиденти матимуть змогу розміщувати на зарубіжних рахунках іноземну валюту, інвестувати в цінні папери чи нерухомість закордоном, залучати кредити в іноземній валюті та здійснювати ряд інших операцій без отримання індивідуальних ліцензій.
- Спрощення процедури залучення зовнішніх кредитів. Процедура реєстрації, внесення змін та анулювання реєстрації зовнішніх кредитів в іноземній валюті, укладених резидентами-позичальниками буде повністю автоматизована. Ініціювання таких процедур здійснюватиме уповноважений банк шляхом надсилання до Національного банку України (далі – «НБУ») відповідного електронного документу, на підставі якого НБУ в автоматизованому режимі здійснюватиме необхідну процедуру перевірки.
- Скасування граничних строків (у межах 180 днів) розрахунків при експортних та імпортних операціях.
- Скасування санкцій за порушення строків розрахунків у вигляді зупинення зовнішньоекономічної діяльності та скасування застосування до порушників індивідуального ліцензування. Система санкцій замінюється накладенням штрафу.
- Скасування валютного контролю. НБУ, фіскальні та інші уповноважені органи здійснюватимуть валютний нагляд за операціями на суму від 150 000 гривень на предмет відповідності вимогам валютного законодавства.
Загалом, Закон спрощує систему валютного регулювання в Україні, тим не менш надає НБУ досить широкі повноваження в сфері валютного регулювання. Так, НБУ має право запроваджувати наступні тимчасові заходи захисту (на строк до 6 місяців, при цьому строк дії заходів не може перевищувати 18 місяців протягом 2 років) у випадку (і) нестійкого стану банківської системи; (іі) погіршення стану платіжного балансу України; (ііі) виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи:
- обов’язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті;
- встановлення граничних строків за експортно-імпортними операціями;
- встановлення особливих вимог до операцій, пов’язаних з рухом капіталу;
- запровадження дозволів/лімітів на проведення окремих валютних операцій;
- резервування коштів за валютними операціями тощо.
Прийняття Закону є довгоочікуваним та позитивним кроком для бізнесу, адже новели валютного регулювання дозволять Україні перейти до свободи проведення валютних операцій за європейськими стандартами та відкриють інвесторам вікно можливостей.