1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Порядок державного стимулювання індустріальних парків в Україні
13 Липня, 2024

Порядок державного стимулювання індустріальних парків в Україні

1. Новий порядок
2. Розміри державного стимулювання
3. Критерії заявників
4. Подача документів на отримання стимулювання
5. Перевірка уповноваженого банку
6. Розгляд документів та рішення Мінекономіки
7. Часткове надання коштів або компенсації витрат
8. Відмова у наданні державного стимулювання
9. Укладення договорів
10. Приєднання до договору державного стимулювання
11. Оплата виконаних робіт
12. Відмова від подальшої реалізації проєкту облаштування
13. Виконання зобов’язань заявника

 

1. Новий порядок

Постанова Кабінету Міністрів України від 4 червня 2024 р. № 644 затвердила новий Порядок надання коштів для облаштування індустріальних (промислових) парків та/або забезпечення будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, необхідної для створення та функціонування індустріальних (промислових) парків, а також здійснення компенсації витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж (надалі – «Порядок»).

Порядок визначає механізм державного стимулювання індустріальних (промислових) парків (далі – індустріальні парки) в Україні, зокрема:

  • надання коштів на безповоротній основі – для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для створення та функціонування індустріальних парків;
  • здійснення компенсації витрат – на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, зокрема на деокупованих територіях, коштом державного бюджету.

2. Розміри державного стимулювання

Державне стимулювання може надаватися одному заявнику за кожним видом державного стимулювання (для одного індустріального парку):

  • на суму, що не перевищує 150 млн. гривень;
  • у розмірі 50% кошторисної вартості проєкту облаштування та/або витрат на приєднання до інженерно-транспортних мереж (з урахуванням ПДВ), на деокупованій території – у розмірі 80% (з урахуванням ПДВ).

3. Критерії заявників для державного стимулювання в Україні

Для отримання державного стимулювання заявники повинні відповідати таким критеріям на дату подання заяви:

1) індустріальний парк включено до Реєстру індустріальних парків;

2) наявний договір про створення та функціонування індустріального парку;

3) уповноваженому державному органу подано звіти про функціонування індустріального парку за останні 2 звітних періоди (є пом’якшення для новостворених індустріальних парків);

4) відсутні законодавчі обмеження щодо ініціатора створення, керуючої компанії, учасників й інших суб’єктів індустріального парку;

5) відсутність відкритих проваджень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) та/або неперебування в стані припинення/ліквідації;

6) відсутність накладених арештів на активи заявника та/або його засновника та/або кінцевого бенефіціарного власника;

7) відсутність фактів конфіскації активів (заявника та/або його засновника, та/або кінцевого бенефіціарного власника за вироком суду, що набрав законної сили);

8) відсутність відомостей про заявника та/або його засновника, та/або кінцевого бенефіціарного власника у Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;

9) відсутність заборгованості в заявника з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, станом на 1 число місяця, у якому подається заява.

Кінцевого бенефіціарного власника заявника перевіряє уповноважений банк відповідно до вимог Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.

4. Подача документів на отримання державного стимулювання

Не пізніше 15 серпня року, у якому передбачається отримання державного стимулювання, заявник подає уповноваженому банку в паперовій або електронній формі:

1) заяву на отримання коштів на безповоротній основі, до якої додаються, серед іншого:

  • копія договору про створення та функціонування індустріального парку;
  • копія документа, який підтверджує, що замовник затвердив (схвалив) проєктну документацію на будівництво об’єкта інженерно-транспортної інфраструктури та копія звіту про результати експертизи проєктної документації на будівництво об’єкта, включаючи її кошторисну частину;
  • інформація про наявні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури індустріального парку, інші об’єкти, що забезпечують його функціонування;
  • лист заявника, що підтверджує наявність фінансової спроможності заявника співфінансувати проєкт облаштування: не менше 50%, на деокупованих територіях – не менше 20%;
  • підтвердні документи щодо фінансової спроможності заявника співфінансувати проєкт з облаштування у заявленому обсязі;
  • структура власності заявника, який є юридичною особою (за деякими винятками).

2) заяву на отримання компенсації витрат, до якої додаються, серед іншого:

  • копії технічних умов та проєктно-кошторисної документації (у разі, коли її розроблення передбачено законодавством) на будівництво;
  • копія договору про приєднання до інженерно-транспортних мереж;
  • копія документа, який підтверджує факт виконання робіт і що заявник отримав послугу підключення або приєднання до інженерно-транспортних мереж у повному обсязі.

Заява на отримання компенсації витрат заявник подає не пізніше 9 місяців з моменту підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж.

5. Перевірка уповноваженого банку

Уповноважений банк за допомогою засобів програмного забезпечення й інформаційних джерел, які використовуються ним у своїй діяльності, перелік яких визначено договором про взаємодію, проводить перевірку:

  • відповідності заявника критеріям;
  • комплектності (наявності) наданих документів;
  • ділової репутації заявника.

За результатами перевірки складається звіт у 2 примірниках, який підписує уповноважений представник банку.

Уповноважений банк передає заяву з додатками та звітом про результати перевірки до Мінекономіки у строк не більше 10 робочих днів із дати отримання заяви з додатками у порядку, передбаченому договором про взаємодію.

6. Розгляд документів та рішення Мінекономіки України

Мінекономіки здійснює розгляд документів у строк не більше 15 календарних днів із дати їх отримання від уповноваженого банку.

Мінекономіки може звертатися до заявника або органів державної влади та органів місцевого самоврядування за додатковою інформацією у строк не більше 5 робочих днів із дати отримання документів. Інформація надається у строк не більше 3 робочих днів.

За результатами розгляду документів в межах затверджених бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний період з урахуванням відповідних фактичних надходжень, Мінекономіки приймає одне з таких рішень:

  • про надання (часткове надання) коштів на безповоротній основі;
  • про надання (часткове надання) компенсації витрат;
  • про відмову у наданні державного стимулювання.

Загальний строк розгляду документів Мінекономіки не може перевищувати 30 календарних днів.

7. Часткове надання коштів або компенсації витрат

У разі відсутності необхідного обсягу коштів для надання державного стимулювання, Мінекономіки України може прийняти рішення про часткове надання коштів на безповоротній основі та/або компенсації витрат, за умови надання заявником згоди.

У разі часткового надання державного стимулювання заявник має право на повторне подання заяви на отримання коштів в наступних бюджетних періодах у розмірі, що становить різницю між визначеним і фактично наданим розміром державного стимулювання.

8. Відмова у наданні державного стимулювання

Мінекономіки України приймає рішення про відмову в наданні державного стимулювання у разі:

  • відсутності бюджетних асигнувань, затверджених на відповідний бюджетний період за бюджетною програмою “Державне стимулювання створення індустріальних парків”;
  • невідповідності заявника критеріям, передбаченим законодавством;
  • виявлення недостовірності інформації в поданих документах;
  • якщо заявник не усунув виявлені недоліки у строк, який встановило Мінекономіки;
  • встановлення факту попереднього отримання заявником державного стимулювання у повному обсязі щодо того ж індустріального парку.

Рішення про відмову не обмежує заявника в поданні заяв на отримання коштів протягом наступного періоду.

9. Укладення договорів у разі прийняття рішення про надання коштів

Протягом 35 календарних днів (строк може бути продовжено до 45 днів) із дня прийняття рішення Мінекономіки України про надання/часткове надання коштів на безповоротній основі заявник укладає (якщо цього не було зроблено раніше):

  • договір підряду з реалізації проєкту облаштування та
  • договір про надання інженерно-консультаційних послуг.

Не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення строку заявник звертається із заявою до уповноваженого банку щодо відкриття рахунку умовного зберігання (ескроу, далі – рахунку ескроу). Уповноважений банк відкриває рахунок ескроу протягом 5 робочих днів із дня звернення заявника шляхом укладення договору рахунку ескроу.

10. Приєднання до договору державного стимулювання

Протягом 10 робочих днів із дня прийняття рішення про надання/часткове надання компенсації витрат або протягом 10 робочих днів з дня відкриття рахунку ескроу, заявник подає до Мінекономіки України заяву про приєднання до договору державного стимулювання в письмовій або електронній формі та зобов’язується:

  • реалізувати проєкт облаштування не пізніше ніж через 2 роки з моменту укладення договору державного стимулювання (у разі отримання коштів на безповоротній основі);
  • ввести в експлуатацію будівлі та/або споруди виробничого призначення загальною площею не менше 5 000 кв. метрів та залучити двох учасників індустріального парку протягом 3 років з моменту укладення договору державного стимулювання (у разі отримання коштів на безповоротній основі та/або компенсації витрат).

Договір державного стимулювання вважається укладеним з моменту подання заявником до Мінекономіки заяви про приєднання до договору (у деяких випадках – з моменту внесення змін до рішення Мінекономіки).

11. Оплата виконаних робіт

Оплата виконаних робіт проєкту облаштування (виконання договору підряду) здійснюється відповідними частками:

  • 50% коштом заявника і 50% коштом на безповоротній основі, або
  • 20% коштом заявника і 80% коштом на безповоротній основі у разі розташування індустріального парку на деокупованих територіях.

Якщо договір підряду передбачає зобов’язання заявника щодо авансування робіт, оплата авансу здійснюється коштом заявника. Частка заявника пропорційно зменшується на суму сплаченого авансу.

Перерахування коштів за виконані роботи з рахунку ескроу уповноважений банк здійснює на підставі:

  • наданих заявником актів виконаних робіт, підписаних інженером-консультантом, копій платіжних документів заявника про оплату його частини вартості виконаних робіт та/або послуг у ході реалізації проєкту облаштування, серед іншого, перерахування заявником авансу за виконані роботи відповідно до укладених договорів підряду, або
  • внесення заявником його частки на рахунок ескроу.

12. Відмова від подальшої реалізації проєкту облаштування

У разі відмови від подальшої реалізації проєкту облаштування заявник зобов’язаний письмово повідомити Мінекономіки України та уповноважений банк у 10-денний строк з моменту прийняття відповідного рішення.

У такому разі Мінекономіки протягом 3 робочих днів:

  • повідомляє уповноважений банк про припинення фінансування за рахунком ескроу;
  • інформує заявника у письмовій формі про необхідність в повному обсязі повернути сплачені бюджетні кошти за виконані роботи протягом місяця.

13. Виконання зобов’язань заявника

Заявник повинен виконати всі зобов’язання згідно з договором державного стимулювання у повному обсязі.

Підтвердженням виконання зобов’язань щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів та/або споруд виробничого призначення є акт про прийняття їх в експлуатацію. Його копію заявник надсилає Мінекономіки у місячний строк з моменту підписання.

У разі невиконання зобов’язань у повному обсязі заявник зобов’язаний у місячний строк повернути отримані бюджетні кошти на рахунок Мінекономіки України.

Всі новини