Нові правила бронювання працівників в Україні
Вступ
1. Оновлені критерії критично важливих підприємств
2. Як діють раніше надані відстрочки
3. Нові вимоги до працівників для отримання відстрочки
4. Граничні строки дії відстрочок
5. Обсяги бронювання працівників
6. Як тепер подавати документи на відстрочку
З 1 грудня 2024 року в Україні набувають чинності нові правила щодо бронювання працівників, а також змінюються підходи до визнання підприємств критично важливими для забезпечення функціонування економіки та життєдіяльності населення в особливий період.
1. Оновлені критерії критично важливих підприємств
Основні нововведення:
- рішення територіальних громад щодо надання підприємству статусу критично важливого тепер підлягає обов’язковому погодженню з Міністерством економіки та Міністерством оборони;
- нові вимоги до зарплати працівників: для підприємств приватної форми власності мінімальний поріг зарплати для працівників, яких планується забронювати, – 20 000 гривень за останній квартал;
- автоматичне продовження статусу для підприємств, строк дії рішення про визнання яких критично важливими завершується до 30 листопада 2024 року. Їм надано право зберегти цей статус до 31 грудня 2024 року;
- обов’язкове підтвердження статусу: до 28 лютого 2025 року всі підприємства зобов’язані підтвердити свій статус критично важливих відповідно до нових критеріїв;
- можливість втрати статусу за наявності заборгованостей зі сплати податків, єдиного соціального внеску чи інших обов’язкових платежів.
2. Як діють раніше надані відстрочки
Відстрочки, які були надані до введення нових правил, залишатимуться чинними до закінчення їх строку, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Це стосується відстрочок, наданих як рішеннями Мінекономіки, так і засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Анулювання відстрочок, наданих до введення нових правил, здійснюється незалежно від цих строків у випадку:
- закінчення строку дії відстрочки;
- завершення підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил або інших військових формувань;
- позбавлення підприємства статусу критично важливого;
- ліквідації підприємства;
- звільнення працівника з підприємства (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного підприємства);
- тимчасового припинення дії трудового договору працівника з підприємством;
- обґрунтованого подання керівника підприємства;
- надання відстрочки з інших причин, визначених законодавством;
- невиконання оператором протимінної діяльності робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) протягом 6 місяців за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
3. Нові вимоги до працівників для отримання відстрочки
Оновлені вимоги до працівників, які можуть бути заброньовані:
- працівник повинен перебувати на військовому обліку;
- роботодавець має бути внесений до Єдиного переліку критично важливих підприємств;
- заробітна плата працівника за останній квартал має відповідати встановленим критеріям – не менше 20 000 гривень (приблизно 500 євро);
- всі облікові дані працівника повинні бути уточнені;
- працівник не перебуває в розшуку.
4. Граничні строки дії відстрочок
Забронювати працівника можна на строк:
- тривалості контракту – для підприємств, які забезпечують потреби ЗСУ;
- не більше ніж на 12 місяців – для інших критично важливих підприємств.
5. Обсяги бронювання працівників
Забронювати можна не більше 50% загальної кількості працівників критично важливого підприємства.
У представництвах донорських установ, виконавців проєктів міжнародної технічної допомоги, може бути заброньовано також не більше 50 відсотків кількості працівників. При цьому бронюванню підлягають лише ті працівники, які безпосередньо залучені до виконання завдань проєкту. Це повинно бути підтверджено внутрішніми документами (наказом, посадовою інструкцією тощо).
Аналогічне правило встановлене для постійних представництв нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять діяльність в Україні (представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, неурядових організацій інших держав, міжнародних неурядових організацій).
Для постійних представництв іноземних медіа правила інші:
- у постійних представництвах з кількістю працівників не більше 15 осіб можуть бути заброньовані усі військовозобов’язані;
- у постійних представництвах з кількістю працівників більше 15 осіб може бути заброньовано 15 працівників плюс не більше 50% кількості решти працівників.
Не більше 50% загальної кількості військовозобов’язаних працівників може забронювати також Товариство Червоного Хреста України й інші українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проєкти коштом міжнародних партнерів.
У будь-яких випадках забронювати більше 50% військовозобов’язаних працівників можна лише за окремим рішенням Міністра оборони.
У загальній кількості військовозобов’язаних працівників критично важливих підприємств не враховуються військовозобов’язані жінки.
Якщо підприємство має лише одного військовозобов’язаного працівника, обмеження не застосовуються.
6. Як тепер подавати документи на відстрочку
Нові списки на бронювання прийматимуться виключно через портал «Дія». Система передбачає автоматизований розгляд заявок, який займатиме до 72 годин.
У випадку технічних проблем подання можливе у паперовій формі. Подання в паперовій формі здійснюється до органу, який приймав рішення про визнання підприємства критично важливим.
Якщо у представництва донорської установи, виконавця проєктів міжнародної технічної допомоги, немає коду згідно з ЄДРПОУ, бронювання їхніх працівників здійснюється засобами порталу «Дія» за списками, які формуються уповноваженою особою Мінекономіки на підставі подання Секретаріату Кабінету Міністрів України.
У списках, які подаються на бронювання, зазначаються відомості:
- щодо критично важливого підприємства:
- повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
- код ЄДРПОУ юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу (за наявності);
- місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи;
- прізвище, ім’я, по батькові керівника юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
- щодо військовозобов’язаного:
- прізвище, ім’я, по батькові;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта громадянина України (якщо працівник через свої релігійні переконання відмовився від реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відмітку в паспорті);
- щодо строку дії відстрочки.
Після перевірки відповідності всієї інформації відомості про надану відстрочку з’являться у військовому обліковому документі заброньованого працівника в електронному вигляді.