Малопомітна лібералізація валютних обмежень
3 березня 2016 року Національний банк України опублікував Постанову Правління НБУ № 140 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України». Очікувалось, що дана постанова скасує хоча б частину запроваджених НБУ валютних обмежень, які суттєво ускладнюють роботу бізнесу в Україні. Але, на жаль, суттєвих пом’якшень так і не відбулось.
Основною знімною, яку запровадив НБУ, стало збільшення обсягу видачі готівки в іноземній валюті та банківських металах з рахунків клієнтів банків з 20 тис. до 50 тис. гривень на добу, в національній валюті – з 300 тис. до 500 тис. гривень на добу.
Крім цього, продаж готівкової іноземної валюти одній особі в одній банківській установі збільшився з 3 тис. до 6 тис. гривень на день. Такий крок НБУ спрямований в першу чергу на боротьбу з тіньовим готівковим валютним ринком.
Важливі для бізнесу положення щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб у розмірі 75%, розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів до 90 днів, заборони дострокового погашення резидентами позик в іноземній валюті так і залишились без змін.
Правління НБУ також прийняло рішення не змінювати облікову ставку та залишити її на рівні 22% річних. Такий крок Національного банку можна розглядати як спробу і далі знижувати негативний влив на національну економіки як внутрішніх процесів, так і нестабільності світової економіки.