1. Home
  2. /
  3. Insights
  4. /
  5. Купівля державного майна на Prozorro.Продажі в Україні
21 Листопада, 2024

Купівля державного майна на Prozorro.Продажі в Україні

1. Аукціони й система Prozorro.Продажі
2. Підготовка до проведення аукціону
3. Проведення аукціонів, визначення переможця
4. Оскарження порядку проведення аукціонів

 

1. Аукціони й електронна торгова система Prozorro.Продажі

Продаж майна, яке належить державним підприємствам і, відповідно, перебуває в державній власності (наприклад, обладнання, устаткування та механізми, інші основні фонди (засоби)), згідно з чинним законодавством України відбувається на конкурсних засадах через електронний аукціон.

Електронний аукціон – спосіб продажу майна, за яким покупцем майна стає учасник, що в ході аукціону (торгів) в електронній торговій системі запропонував найвищу ціну (переможець аукціону).

На сьогодні такі аукціони (торги) проводяться за допомогою електронної торгової системи Prozorro.Продажі – дворівневої інформаційно-телекомунікаційної системи, що забезпечує проведення аукціонів (торгів), створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією та документами в електронному вигляді, до складу якої входять центральна база даних та електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами (далі – ЕТС).

Всі дії, пов’язані з проведенням аукціону в ЕТС, організатор та учасники аукціону здійснюють через електронні майданчики.

На сьогодні функціонують 40 авторизованих електронних майданчиків, кожен із яких має свої особливості інтерфейсу та певні додаткові сервіси (напр., пошукові боти аукціонів через месенджер Telegram).

Учасник може зареєструватися (мати кабінет) відразу на кількох майданчиках, однак особі учасника забороняється одночасно брати участь в тому самому електронному аукціоні з одного або кількох електронних майданчиків як два або більше учасників.

Через обліковий запис (кабінет) можна проводити пошук аукціонів з продажу відповідного майна, налаштувавши фільтри.

2. Підготовка до проведення аукціону

Державне підприємство оголошує електронний аукціон з продажу відповідного майна (оприлюднює в ЕТС оголошення про проведення аукціону) та набуває статусу організатора аукціону. Оголошення щодо продажу майна організатор публікує в ЕТС не пізніше ніж за 7 календарних днів до дати проведення аукціону.

Оголошення про проведення аукціону обов’язково повинно містити:

1) інформацію про власника та/або балансоутримувача майна, який здійснює його продаж;

2) дату електронного аукціону, умови та порядок оформлення участі в електронному аукціоні, перелік документів, які надають учасники, та вимоги до їхнього оформлення;

3) кінцевий термін прийняття заяв про участь в електронному аукціоні;

4) відомості про майно, його склад, характеристики, опис за родовими чи індивідуальними ознаками;

5) місцезнаходження майна, його фотографічні зображення (за наявності);

6) стартову ціну лота;

7) крок електронного аукціону;

8) розмір гарантійного та реєстраційного внесків;

9) істотні умови купівлі-продажу майна або проєкт відповідного договору купівлі-продажу майна;

10) вимоги організатора до потенційного покупця (за наявності) та перелік документів, які повинні надати потенційні покупці;

11) інформацію щодо реквізитів організатора для сплати коштів.

В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, яку визначає організатор. Водночас, оголошення щодо продажу не повинно містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Після оприлюднення оголошення про проведення аукціону потенційні покупці (користувачі), які мають намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачують реєстраційний і гарантійний внески на рахунок оператора електронного майданчика та подають заяву про участь в електронному аукціоні через свій особистий кабінет, до кінцевого терміну прийняття заяв про участь в електронному аукціоні.

Реєстраційний та гарантійний внески, які повинен сплатити потенційний покупець (користувач) для набуття статусу учасника, залежать від стартової ціни лота.

Стартову ціну лота, тобто початкову ціну реалізації майна, з якої починається аукціон, організатор визначає самостійно з урахуванням вимог чинного законодавства України, зокрема галузевої специфіки.

Гарантійний внесок – спосіб забезпечення виконання учасником зобов’язань щодо участі в електронному аукціоні, що здійснюється шляхом перерахування коштів на рахунок оператора електронного майданчика. Організатор аукціону встановлює його розмір – від 5% до 10% від стартової ціни лота – та зазначає в оголошенні про проведення аукціону.

Організатори самостійно формують перелік критеріїв та/або вимог, яким повинен відповідати учасник (потенційний покупець), та перелік документів, якими необхідно підтвердити відповідність цим критеріям/вимогам.

Слід відзначити, що після опублікування оголошення в ЕТС організатор має право за обґрунтованим рішенням, але не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати проведення аукціону, змінити:

  • розмір стартової ціни лота (гарантійний внесок і крок аукціону в такому випадку розраховується від зміненої стартової ціни);
  • назву аукціону, опис аукціону, номер лоту, вартість лоту, стислий опис майна.

Учасник може анулювати свою цінову пропозицію, однак не пізніше моменту закінчення кінцевого терміну прийняття заяв про участь/прийняття закритих цінових пропозицій. Після анулювання цінової пропозиції вся інформація про неї видаляється з ЕТС, а гарантійний внесок повертається учаснику.

3. Порядок проведення аукціонів, визначення переможця

На етапі кваліфікації після завершення аукціону організатор перевіряє документи, які учасник завантажив до кінцевого строку подання пропозицій згідно з умовами оголошення (документації).

Якщо в момент закінчення кінцевого терміну прийняття заяв про участь в конкретному аукціоні не подано жодної заяви про участь або їх менше 2-х, ЕТС автоматично присвоює електронному аукціону статус «Аукціон не відбувся». Якщо подано більше 1 цінової пропозиції, ЕТС активує модуль електронного аукціону.

Проте, якщо на електронний аукціон з продажу майна з’явився лише один учасник (єдиний претендент), організатор може укласти договір купівлі-продажу з таким учасником, як з єдиним претендентом, за запропонованою ним ціновою пропозицією, але не нижчою за стартову ціну лота. Це можливо лише у разі, коли організатор під час підготовки до аукціону прийняв таке рішення та зазначив про це в оголошенні.

Переможець електронного аукціону зобов’язаний:

  • документально підтвердити свою відповідність вимогам організатора до покупця (за наявності таких вимог). Організатор не має права висувати додаткові вимоги/витребовувати додаткові документи у переможця електронного аукціону, крім тих, що вказані у оголошенні щодо продажу майна;
  • підписати протокол електронного аукціону протягом 4-х робочих днів і надати його оператору, через електронний майданчик якого було подано цінову пропозицію (формування протоколу електронного аукціону здійснюється автоматично в ЕТС після завершення електронного аукціону);
  • укласти договір купівлі-продажу з організатором протягом 18 робочих днів з дня наступного за днем формування протоколу електронного аукціону та провести розрахунки з організатором відповідно до умов договору.

Після завершення електронного аукціону організатор аукціону проводить перевірку заяви на участь в електронному аукціоні разом із доданими до неї документами й інформацією переможця аукціону на предмет їхньої відповідності вимогам оголошення про аукціон (документації за оголошенням).

У випадку невідповідностей наданої учасником/переможцем інформації та/або документів вимогам оголошення про аукціон такий переможець підлягає дискваліфікації.

Відповідно, організатор фактично самостійно приймає рішення про дискваліфікацію переможця, за своїм внутрішнім переконанням, з передбаченою загальноприйнятою необхідністю дотримання засад об’єктивності та недискримінації учасників.

Слід зазначити, що на переможця аукціону покладається також обов’язок по сплаті винагороди оператора електронного майданчика (плата за участь). Тобто, мова йде про грошову суму, що підлягає сплаті оператору (через електронний майданчик якого надано найвищу цінову пропозицію) за організацію проведення електронного аукціону. Таку винагороду переможець електронного аукціону сплачує додатково до суми коштів, запропонованої ним за кожний придбаний лот.

Плата за участь (винагорода оператора) становить 5% ціни продажу лоту (з урахуванням податку на додану вартість) та вираховується оператором із суми гарантійного внеску, сплаченого учасником-переможцем (протягом 3-х робочих днів з моменту публікації договору купівлі-продажу відповідного лоту в ЕТС). Якщо сума плати за участь перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов’язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу електронного аукціону, але до моменту публікації договору купівлі-продажу відповідного лоту в ЕТС.

У випадку дискваліфікації переможця, сплачений гарантійний внесок йому не повертається.

У разі відміни електронного аукціону або визнання його таким, що не відбувся, оператор повертає сплачені гарантійні внески учасникам протягом 3-х робочих днів із дня, наступного за днем присвоєння електронному аукціону статусу «Аукціон відмінено» або «Аукціон не відбувся».

Реєстраційні внески повертаються учасникам лише у разі відміни електронних аукціонів або визнання їх такими, що не відбулися, до моменту укладення договору купівлі-продажу.

4. Оскарження порядку проведення аукціонів

Регламент ЕТС передбачає створення Комісії, яка є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом і діє на громадських засадах, з метою розгляду скарг (звернень) щодо проведення (порушення порядку проведення) електронних аукціонів з продажу/надання в оренду окремих видів майна (активів) або передачі права в ЕТС.

Проте до кінця місяця строку скасування воєнного стану розгляд скарг, звернень і пропозицій щодо електронних аукціонів здійснює Адміністратор ЕТС безпосередньо (без створення Комісії). За результатами такого розгляду Адміністратор ЕТС приймає інформаційно-рекомендаційне рішення, що оформлюється офіційним листом і надсилається заявнику.

Водночас, Регламент ЕТС безпосередньо передбачає, що в разі невідповідності лоту вимогам Регламенту, зміни на будь-якому етапі організації чи проведення електронного аукціону (але до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна)) істотних характеристик лоту, наявності судових рішень й інших факторів, які можуть вплинути на стартову ціну лота та/або ціну реалізації лота або зацікавленість потенційного покупця щодо його придбання тощо, адміністратор ЕТС має право звернутись до організатора щодо необхідності відміни такого електронного аукціону або його результатів. Окрім того, Адміністратор ЕТС має право направляти листи (звернення, повідомлення, пропозиції) до організатора та/або центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління організатором або інших контролюючих органів, щодо порушення таким організатором Регламенту ЕТС.

Отже, в будь-якому випадку рішення адміністратора ЕТС, прийняті за результатами розгляду звернень (скарг) учасників (користувачів), а також у випадку самостійного виявлення порушень під час проведення електронних торгів, щодо вжиття відповідних заходів із усунення (попередження) виявлених порушень під час проведення електронних аукціонів, не мають обов’язкової сили, носять рекомендаційний характер. Також відсутній нормативно закріплений механізм виконання (імплементації) таких рішень адміністратора ЕТС (напр., блокування аукціону у випадку встановлення дискримінаційних вимог до учасників; неможливість укладання договору з іншим учасником до моменту розгляду скарги на дискваліфікацію переможця тощо).

Водночас, потенційно можливим залишається вплив на конкретного організатора аукціону, який порушує передбачений Регламентом порядок проведення електронних аукціонів, опосередковано через звернення Адміністратора ЕТС до центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління таким організатором або інших контролюючих органів, щодо порушення таким організатором Регламенту ЕТС. Однак ані обов’язок адміністратора ЕТС звернутися до таких органів у зазначених випадках, ані процедура реагування таких органів на звернення нормативно не закріплено.

Всі новини