Актуальні правила валютного регулювання
Валютне регулювання
Відповідно до Постанови № 410 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13 грудня 2016 року, яка набула чинності 16 грудня 2016 року, Національний банк України продовжив тимчасові обмеження на грошово-кредитному та валютному ринках.
Відтак, діятимуть такі обмеження:
- обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб на рівні 65%;
- ліміт купівлі валюти готівкою фізичними особами на рівні 12 тис. грн. в день;
- заборона на переказ за кордон валюти понад 15 тис. грн. в день і 150 тис. грн. в місяць;
- заборона на здійснення розрахунків готівкою за участю фізичних осіб понад 50 тис. грн. в день;
- ліміт на зняття з рахунків готівки в іноземній валюті на рівні 250 тис. грн. в день;
- обмеження строку розрахунків за операціями з експорту й імпорту товарів на рівні 120 днів;
- заборона дострокового погашення кредитів від нерезидентів;
- строк резервування гривні для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку на рівні одного дня;
- обмеження взаємозаліку вимог за експортними договорами.
Варто зазначити, що Національний банк України зробив Постанову «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» безстроковою. При цьому строк дії не встановлюватиметься для вимоги щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті, яка діятиме до 15 червня 2017 року, а також до обмежень, встановлених Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Що стосується репатріації дивідендів, то умови та ліміти сум залишаються без змін. Відтак, дивіденди можуть виплачуватись лише за 2014 та 2015 роки. Гранична сума дивідендів, яка може бути повернута іноземному емітенту корпоративних прав та акцій не повинна перевищувати протягом одного календарного місяця 1 млн дол. США або 10% від загального обсягу дивідендів. Якщо зазначені 10% перевищують $5 млн, максимальна сума репатріації дивідендів за календарний місяць не може перевищувати $5 млн.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 8 грудня 2016 року розмір облікової ставки встановлено на рівні 14% річних.
Операції з експорту послуг
Прийнято рішення Національного банку України щодо зняття адміністративних обмежень стосовно операцій з експорту послуг. Так, Інструкція про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями зазнала таких змін:
- резиденти, які здійснюють експорт послуг (крім транспортних і страхових), прав інтелектуальної власності, авторських та суміжних прав, не повинні дотримуватись строку розрахунків за цими операціями на рівні 120 днів;
- експортери не перекладатимуть на українську мову документи, у тому числі рахунок (інвойс), викладені англійською або іншою іноземною мовою з одночасним викладенням англійською мовою;
- банки використовуватимуть копії документів, у тому числі рахунок (інвойс), в електронній формі для валютного контролю за експортно-імпортними операціями резидентів.
Відповідні зміни до Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями набули чинності 3 січня 2017 року.