Спрощення умов ведення бізнесу
5 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)». Цей Закон вносить низку змін до законодавчих актів України з метою дерегуляції умов та порядку здійснення господарської діяльності.
Згадані зміни передбачають приведення законодавства України в окремих сферах у відповідність до законодавства Європейського Союзу, що дозволяє сподіватись, в тому числі, на покращення позицій України в рейтингу легкості ведення бізнесу Світового банку.
Адміністративні послуги
Закон скоротив терміни надання адміністративних послуг під час державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Передбачено можливість альтернативної подачі документів до посадових осіб органів місцевого самоврядування або адміністраторів центрів надання адміністративних послуг. Попередньо кількість таких адміністративних центрів буде збільшено.
Скасовано обов’язкове опублікування повідомлень про державну реєстрацію, припинення, зміну найменування, місцезнаходження юридичної особи в спеціалізованому друкованому виданні. Тепер такі повідомлення оприлюднюватимуть на офіційному веб-сайті Державної реєстраційної служби України.
Землі сільськогосподарського призначення
Зміни торкнулися також аграрної галузі. Передбачено вдосконалення механізму правового регулювання оренди землі, а також стимулювання раціонального використання сільськогосподарських земель. Так, внесено зміни в Закон України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року щодо передачі об’єкта оренди та форми орендної плати.
Відтепер об’єкт оренди за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації прав оренди. Раніше передача об’єкта оренди орендарю здійснювалась на умовах, визначених у договорі оренди, за актом приймання-передачі.
Мінімальний строк передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства складає 7 років. Раніше строки визначалися в договорі оренди землі та могли бути меншими.
Встановлюються чіткі критерії, що стосуються форми орендної плати. Тепер орендна плата за землю справляється тільки у грошовій формі. Однак за згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі, яка має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Винятком є землі, які перебувають у державній чи комунальній власності, де розрахунки проводяться виключно у грошовій формі.
Інші питання
Закон скасовує обов’язок державної реєстрації договорів комерційної концесії (франчайзингу).
Заборонено вилучення електронних інформаційних систем (або їх частин) та мобільних терміналів систем зв’язку. Тимчасово вилучати електронні інформаційні системи та мобільні термінали систем зв’язку дозволено лише у разі, якщо це прямо передбачено в ухвалі суду. Правоохоронні органи можуть лише знімати копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах (або їх частинах).
В сфері виконавчого провадження прийнято низку змін щодо порядку стягнення виконавчого збору та коштів виконавчого провадження.
Крім того, спрощено процедуру переобладнання та перепланування житлових приміщень, відмінено вимогу щодо отримання громадянами відповідного дозволу на виконання робіт з переобладнання та перепланування. Закон визначає перелік робіт, які можуть проводити без отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об’єкта в експлуатацію не передбачене.