Реорганізація українського ТОВ шляхом приєднання
1. Загальні положення
2. Етапи реорганізації ТОВ шляхом приєднання
2.1. Прийняття рішень про приєднання ТОВ
2.2. Комісія з припинення (реорганізації), ліквідатор
2.3. Повідомлення кредиторів ТОВ
2.4. Інвентаризація
2.5. Припинення трудових відносин з працівниками ТОВ
2.6. Аудиторська перевірка контролюючих органів
2.7. Передача документів до архівної установи
2.8. Складання передавального акту
2.9. Реєстрація припинення ТОВ-правопопередника, зміни в ЄДР
2.10. Перереєстрація речових прав на рухоме та нерухоме майно
1. Загальні положення
Реорганізація підприємства шляхом приєднання – це процес, під час якого об’єднуються активи 2-х або більше компаній. Одна юридична особа припиняє існування, а інша продовжує працювати. Усе майно, грошові та негрошові активи переходять до компанії правонаступника, яка відповідає за зобов’язаннями реорганізованого підприємства.
До проведення процедури приєднання доцільно перевірити, чи поточні договірні зобов’язання товариства-правопопередника передбачають обов’язок повідомити та/або погодити з кредиторами реорганізацію чи інші зміни у корпоративній структурі. На практиці зустрічаються положення договорів про обов’язок боржника отримати письмове погодження кредитора на здійснення реорганізації, а в разі невиконання цього обов’язку – можливість застосування штрафних санкцій до боржника (часто у значних розмірах).
Крім того, необхідно перевіряти товариства, які беруть участь у реорганізації, на відсутність інформації про них і їхніх учасників в реєстрах боржників, виконавчих проваджень й інших реєстрах, списках (оскільки державний реєстратор може відмовити у завершенні процедури реорганізації).
Також варто звернути увагу на положення Закону України «Про захист економічної конкуренції», відповідно до якого приєднання одного суб’єкта господарювання до іншого визнається концентрацією за умови досягнення певних критеріїв. У разі сумнівів, чи є той чи інший випадок концентрацією, законодавство передбачає можливість отримати попередній висновок Антимонопольного комітету України, але обов’язково до початку процедури реорганізації.
2. Етапи реорганізації ТОВ шляхом приєднання
2.1. Прийняття рішень про приєднання ТОВ
У разі приєднання юридичних осіб проводиться державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються внаслідок приєднання, і державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої відбувається приєднання.
Приєднання юридичної особи розпочинається та здійснюється за рішенням її учасників.
Рішення про припинення ТОВ-правопопередника в результаті його реорганізації шляхом приєднання приймається 3/4 голосів усіх учасників такого ТОВ, які мають право голосу з відповідних питань, якщо статут ТОВ-правопопередника не передбачає іншого.
Рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків.
Учасники юридичної особи, що прийняли рішення про припинення юридичної особи, зобов’язані протягом 3-х робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити державного реєстратора.
2.2. Комісія з припинення (реорганізації), ліквідатор
Після призначення комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідатора) на неї покладатимуться обов’язки щодо керування справами ТОВ-правопопередника, дотримання вимог трудового, податкового законодавства, виконання зобов’язань перед кредиторами, інвентаризації й оцінки майна та вчинення всіх інших дій для припинення ТОВ-правопопередника, яких необхідно дотримуватися протягом всієї процедури реорганізації ТОВ.
2.3. Повідомлення кредиторів ТОВ
Відповідно до положень Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», протягом 30 днів з дати прийняття рішення про приєднання останнього з товариств, що беруть участь у приєднанні, кожне товариство, що бере участь у припиненні відповідно, зобов’язане письмово повідомити про це всіх відомих йому (їм) кредиторів.
Кредитор товариства, вимоги якого не забезпечені договором забезпечення, протягом 30 днів з дати направлення йому повідомлення або з дати опублікування повідомлення, має право звернутися з письмовою вимогою про здійснення на вибір товариства однієї з таких дій:
- надання забезпечення виконання зобов’язання;
- дострокового припинення або виконання зобов’язання (зобов’язань) перед кредитором та відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором між товариством і кредитором.
Якщо кредитор не звернувся до товариства, яке приєднуватиметься до іншого підприємства, у встановлений строк з письмовою вимогою, вважається, що він не вимагає від цього товариства вчинення додаткових дій щодо зобов’язання (зобов’язань) перед ним.
Отже, з дати прийняття рішення про приєднання останнього з товариств, ТОВ-правопопереднику необхідно письмово повідомити всіх відомих йому кредиторів про прийняте рішення.
Подальші питання, пов’язані з виконанням вимог перед кредиторами, якщо їх заявлено, покладаються на комісію з припинення (комісію з реорганізації), ліквідатора.
2.4. Інвентаризація
Після задоволення вимог кредиторів, необхідно провести інвентаризацію майна. Інвентаризація допоможе зібрати достовірні дані про стан активів, дебіторської та кредиторської заборгованості, грошових коштів, документів і розрахунків компанії.
Згідно з українським законодавством, для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об’єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери).
2.5. Припинення трудових відносин з працівниками ТОВ
Законодавство України передбачає, що реорганізація підприємства не є підставою для припинення трудового договору. У разі зміни роботодавця, а також у разі їхньої реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується.
Зазвичай, реорганізація не потребує масового звільнення працівників, адже підприємство продовжує працювати у зміненому вигляді, існування припиняє тільки юридична особа. Власнику компанії, що проходить процедуру реорганізації, дозволено провести лише скорочення працівників. Звільнити повністю всіх працівників, як під час ліквідації, не можна.
Часто процес реорганізації потребує переведення працівників на інше підприємство чи посаду. Таку процедуру можна здійснити, тільки отримавши згоду працівника. Крім того, варто пам’ятати, що за таким працівником потрібно закріпити особливі гарантії:
- не встановлювати випробувальний термін;
- зберегти стаж, за котрим нараховується відпустка (тобто надати відпустку у належний час);
- зберегти соціально-побутові пільги, передбачені колективним договором.
2.6. Проведення аудиторської перевірки контролюючими органами
Під час проведення реорганізації товариства, зокрема шляхом приєднання, існує велика вірогідність проведення документальної перевірки податкового органу.
Відповідно до положень Податкового кодексу України, передбачається проведення документальної позапланової перевірки в разі реорганізації чи ліквідації платника податків, незалежно від часу проведення та предмету попередньої перевірки.
Період для позапланової перевірки не може перевищувати 3 роки або 1095 днів.
У ході перевірки податкові органи звертають увагу серед іншого, на договори з постачальниками, покупцями (замовниками); акти виконаних робіт; первинні бухгалтерські документи; банківські виписки; відомості нарахування зарплати тощо.
2.7. Передача документів до архівної установи
На комісію з припинення (комісію з реорганізації), ліквідатора ТОВ-правопопередника покладається обов’язок щодо передачі документів, що підлягають довготривалому зберіганню відповідно до українського законодавства, до архівної установи за місцезнаходженням такого товариства й отримання відповідної довідки.
Довготривалому зберіганню та здачі до архівної установи підлягають, зокрема, такі документи:
- установчі документи (установчий акт, засновницький договір (статут), положення) та зміни до них, виписки з Єдиного державного реєстру;
- протоколи загальних зборів, з’їздів, конференцій вищого органу (трудового колективу, учасників, засновників, акціонерів, пайовиків) ТОВ;
- накази, розпорядження з основної діяльності та накази, розпорядження з кадрових питань (особового складу) ТОВ;
- трудові договори (контракти, угоди, договори цивільно-правового характеру з фізичними особами (стосовно виконання робіт, надання послуг тощо));
- розрахунково-платіжні відомості (особові рахунки) працівників ТОВ;
- відомості на виплату грошей (авансу, заробітної плати тощо);
- документи (протоколи, подання, анкети, акти) про встановлення персональних окладів, надбавок, доплат;
- акти розслідування професійних захворювань та отруєнь (якщо такі були);
- колективні договори, угоди, зміни та доповнення до них.
2.8. Складання передавального акту
Після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторів та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення ТОВ-правопопередника (комісія з реорганізації), ліквідатор складає передавальний акт, який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов’язань (майнових і немайнових прав та обов’язків) ТОВ, що припиняється, стосовно всіх його кредиторів та боржників, зокрема й зобов’язання, які оспорюють сторони.
Передавальний акт затверджують учасники ТОВ-правопопередника.
2.9. Державна реєстрація припинення ТОВ-правопопередника та внесення змін до ЄДР
У разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Приєднання вважається завершеним із дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Перед поданням документів для державної реєстрації припинення, необхідно забезпечити подання звітності до податкової за останній звітний період, списання печатки, закриття банківських рахунків.
2.10. Перереєстрація речових прав на рухоме та нерухоме майно
Після припинення ТОВ необхідно здійснити передачу права власності на майно, яке йому належало та яке підлягає державній реєстрації.
Для зміни власника нерухомого майна на ТОВ-правонаступника державному реєстратору необхідно подати:
- документ, що посвідчує право власності ТОВ-правопопередника на майно, що передається у власність ТОВ-правонаступнику (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
- передавальний акт, який затвердили учасники ТОВ-правопопередника.
У разі наявності транспортних засобів у ТОВ-правопопередника після проведення процедури приєднання також необхідно перереєструвати такі транспортні засоби.