Реорганізація української компанії: основні форми
Вступ
1. Злиття
2. Приєднання
3. Поділ юридичної особи
4. Виділ юридичної особи
5. Перетворення юридичної особи
Реорганізація підприємства в Україні являє собою повну або часткову заміну власників корпоративних прав підприємства, зміну організаційно-правової форми бізнесу, ліквідацію окремих структурних підрозділів або створення на базі одного підприємства кількох, наслідком чого є передача або прийняття його майна, коштів, прав та обов’язків з боку правонаступника.
Є різні причини проведення реорганізації підприємства:
- розширення або скорочення бізнесу;
- ліквідація або виділення неприбуткових напрямків ведення бізнесу;
- фінансове оздоровлення підприємства (оптимізація оподаткування, витрат);
- необхідність створення прозорої корпоративної структури;
- поглинання конкуруючих підприємств;
- концентрація активів підприємства чи майнових прав в одних руках.
Види реорганізації відрізняються залежно від першочергових завдань. Далі розглянемо форми проведення процедури реорганізації.
1. Злиття українських підприємств
Під злиттям розуміють припинення діяльності 2-х або кількох підприємств як юридичних осіб і передачу належних їм майнових прав та зобов’язань до правонаступника, який створюється в результаті злиття. Злиття – це, по суті, припинення двох і більше компаній шляхом їхнтого перетворення в одну. При злитті податкові органи обов’язково проводять позапланову перевірку всіх компаній, що припиняють свою діяльність).
На фінальній стадії припинення компаній шляхом злиття створюється нова юридична особа, а всі активи припинених компаній переводяться передавальним актом на баланс утвореної особи. В установчих документах утвореної компанії обов’язково вказується, що така компанія була створена шляхом злиття юридичних осіб (із зазначенням їх назв, ідентифікаційних кодів та номеру реєстраційної дії).
Для початку процедури злиття кожна компанія скликає загальні збори та приймає відповідні рішення. Рішення, серед іншого, повинні бути визначати склад учасників/акціонерів і виконавчого органу (директор або дирекція) нової компанії, розподіл часток, порядок покриття збитків.
2. Приєднання українських підприємств
Приєднання – це процес, під час якого об’єднуються активи 2-х (або більше) компаній. У результаті одна юридична особа припиняє існування, а інша продовжує працювати. Усе майно, грошові та негрошові активи переходять до компанії правонаступника, яка відповідає за зобов’язаннями реорганізованого підприємства. Приєднання підприємств відбувається за тим же принципом, що й злиття компаній, окрім кінцевого етапу, адже оформлювати нову юридичну особу не потрібно.
Приєднання використовується, переважно, якщо існує необхідність розширення бізнесу. Наприклад, активи, ліцензії, тощо належать різним компаніям однієї групи. У такому випадку, якщо відсутня комерційна доцільність утримувати всі компанії, вони можуть бути приєднані до однієї головної компанії, яка отримає всі ці активи й майнові права, але також і зобов’язання перед контрагентами компаній, які приєднуються.
До проведення процедури приєднання доцільно перевірити поточні договірні зобов’язання правопопередника на предмет наявності обов’язку повідомити або погодити з кредиторами про реорганізацію чи інші зміни у корпоративній структурі. На практиці зустрічаються положення договорів про обов’язок боржника отримати письмове погодження кредитора на здійснення реорганізації, а в разі невиконання цього обов’язку – можливість застосування штрафних санкцій до боржника (іноді у значних розмірах).
3. Поділ юридичної особи в Україні
Поділ – це спосіб реорганізації, за якого одна юридична особа припиняє свою діяльність, а на її базі створюється кілька нових підприємств, оформлених у вигляді самостійних юридичних осіб. У разі поділу підприємства до нових підприємств, які виникли в результаті цього поділу, переходять за розподільчим актом у відповідних частинах активи та пасиви, майнові права та обов’язки реорганізованого підприємства.
Ця процедура використовується насамперед антимонопольними органами в рамках законодавства про захист економічної конкуренції. При поділі обов’язково проводиться позапланова перевірка. На фінальному етапі затверджується розподільчий баланс.
Крім того, поділ застосовується для оптимізації системи оподаткування. Невеликі розміри підприємств дозволяють перейти на спрощену систему оподаткування. Також поділ застосовують, коли є ризики для основного підприємства. Завдяки поділу можна вивести з-під удару активи компанії законним способом.
4. Виділ юридичної особи в Україні
Виділ – це форма реорганізації підприємства, яка полягає у створенні нової юридичної особи шляхом передачі частини майна та обов’язків від підприємства, що реорганізовується.
При виділенні з підприємства одного або кількох нових підприємств майнові права та обов’язки реорганізованого підприємства переходять до кожного з них за розподільчим актом (балансом) у відповідних частинах.
Під час реорганізації шляхом виділення частина активів і пасивів підприємства, що реорганізується, передається правонаступникові або кільком правонаступникам, які створюються внаслідок реорганізації. Підприємство, що реорганізується, продовжує свою фінансово-господарську діяльність. Воно не виключається з державного реєстру і не втрачає статусу юридичної особи, а лише вносить зміни до установчих документів згідно з чинним законодавством.
Виокремлення власників при реорганізації юридичної особи шляхом виділення не є обов’язковим. Засновником юридичної особи, яка створюється в результаті виділення (чи до якої здійснюється приєднання виділеної частини активів та пасивів), може бути реорганізоване підприємство. При цьому юридична особа, якій передано частину майнових прав та обов’язків, може набути вигляду дочірнього підприємства.
5. Перетворення юридичної особи в Україні
Перетворення – це спосіб реорганізації, який передбачає зміну форми власності або організаційно-правової форми юридичної особи без припинення господарської діяльності підприємства. При перетворенні одного підприємства в інше, до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права й обов’язки колишнього підприємства.
Найпоширенішими прикладами перетворення підприємств є:
- товариство з обмеженою відповідальністю реорганізується в акціонерне товариство;
- приватне підприємство реорганізується в товариство з обмеженою відповідальністю.
Пopядoк пpoвeдeння peєcтpaції peopгaнізaції кoмпaнії зaлeжить від oбpaнoї фopми і ocoбливocтeй фінaнcoвo-eкoнoмічнoї діяльнocті.
Серед основних етапів реорганізації українського підприємства мoжнa виділити тaкі:
- проведення загальних зборів учасників або акціонерів;
- прийняття pішeння пpo пpoвeдeння peopгaнізaції тa cтвopeння кoміcії для її здійcнeння;
- повідомлення кредиторів;
- проведення інвентаризації та оцінки майна;
- припинення трудових відносин з працівниками;
- проходження аудиторської перевірки контролюючих органів;
- передача документів, що підлягають довготривалому зберіганню, до архівної установи;
- складання передавального (розподільчого) акту;
- державна реєстрація реорганізації та внесення змін до Єдиного дepжaвного peєcтpу юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Державну рeєcтpaцію peopгaнізaції юpидичнoї ocoби пpoвoдить дepжaвний peєcтpaтop зa міcцeм знaxoджeння підпpиємcтвa. Пpoцeдypa cклaдaєтьcя з двox eтaпів:
- внeceння відпoвіднoгo зaпиcy пpo pішeння учасників aбo yпoвнoвaжeнoї ocoби пpo пpoвeдeння peopгaнізaції в Єдиний дepжaвний peєcтp.
- пpoведення бeзпocepeдньої peєcтpaціії peopгaнізaції юpидичнoї ocoби нa підcтaві дoкyмeнтів, пoдaниx реєстратору, основними з яких є:
- заява про державну реєстрацію від юридичної особи щодо її реорганізації;
- примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу, який затверджують учасники;
- довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;
- установчий документ юридичної особи в новій редакції – у разі внесення змін, що містяться в установчому документі.
У разі припинення юридичної особи в результаті перетворення подаються ті ж документи, що й при реєстрації нової юридичної особи.
Крім того, необхідно моніторити компанії, які беруть участь у реорганізації, на предмет відсутності інформації про такі компанії, їхніх учасників в реєстрах боржників, виконавчих проваджень та інших реєстрах, списках (оскільки державний реєстратор може відмовити у завершенні процедури реорганізації).
Реорганізація вважається завершеною з моменту державної реєстрації відповідних змін в установчих документах юридичної особи-правонаступника, державної реєстрації створених підприємств і державної реєстрації припинення юридичних осіб.