Введено додатковий імпортний збір
25 лютого 2015 року набрало чинності Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про завершення консультацій з міжнародними фінансовими організаціями стосовно запровадження тимчасових заходів щодо стабілізації платіжного балансу України» № 119-р від 16 лютого 2015 року.
Прийняття та опублікування цього Розпорядження було необхідним для введення в дію Закону України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» №73-VIII від 28 грудня 2014 року. Цей Закон передбачає тимчасове (строком на 12 місяців) запровадження додаткового імпортного збору.
Таким чином, з 25 лютого 2015 року справляється додатковий імпортний збір з товарів, що ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту, незалежно від країни походження цих товарів та укладених Україною угод (договорів) про вільну торгівлю.
Додатковий імпортний збір справляється за такими ставками:
- 5% – для товарів, що класифікуються у товарних групах 25-97 згідно з УКТЗЕД;
- 10% – для товарів, що класифікуються у товарних групах 1-24 згідно з УКТЗЕД;
- 10% – для товарів, що підлягають оподаткуванню ввізним митом відповідно до ст. 374 Митного кодексу України (товари, які ввозяться/пересилаються громадянами на митну територію України).
Додатковий імпортний збір не справляється з життєво необхідних товарів, зокрема з окремих видів нафти та нафтопродуктів, природнього газу, вугілля, електроенергії, а також медичних виробів для проведення гемодіалізу та лікування онкологічних хворих. Перелік таких медичних виробів, які не є об’єктом оподаткування додатковим імпортним збором, затверджений Постановою КМУ № 63 від 16 лютого 2015 року.
Не справляється додатковий імпортний збір також із фармацевтичної продукції та сполук, що використовуються для її виготовлення, які не виробляються в Україні. Відповідний перелік такої фармацевтичної продукції та сполук затверджений Постановою КМУ №1568 від 17 листопада 2004 року.
Не є об’єктом оподаткування додатковим імпортним збором продукція оборонного призначення, зокрема безпілотні літальні апарати, біноклі, тепловізори, прилади нічного бачення, захисні окуляри, телескопічні приціли й інші оптичні пристрої для військової зброї, комплектуючі частини військової та спеціальної техніки тощо.
Варто зазначити, що базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до положень Митного кодексу України, з урахуванням ввізного мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товару. Таким чином, при нарахуванні ПДВ до бази оподаткування цим податком включаються суми додаткового імпортного збору.