Обов’язкове розкриття кінцевих бенефіціарів юридичних осіб
25 листопада 2014 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» (далі – “Закон”). Метою Закону є боротьба з корупцією та створення механізмів, що зроблять структуру власності суб’єктів господарювання більш прозорою.
Законодавець визначив термін «кінцевий вигодоодержувач юридичної особи» як певну фізичну особу, яка, незалежно від формального володіння, має вирішальний вплив на управління або діяльність юридичної особи (безпосередньо або через інших осіб) або яка напряму чи через інших осіб володіє часткою у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу.
Відповідна інформація про кінцевого вигодонабувача має бути надана державному реєстратору та відображена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців під час реєстрації юридичної особи. Інформація включатиме відомості про прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), країну громадянства, паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) кінцевого вигодоодержувача, перелік засновників (учасників) юридичної особи, відомості про структуру власності засновників – юридичних осіб, яка дає можливість встановити фізичних осіб – власників істотної участі цих юридичних осіб.
Юридичні особи, зареєстровані раніше, ніж Закон набрав чинності, зобов’язані подати державному реєстратору відомості про свого кінцевого вигодоодержувача упродовж шести місяців з дня набрання чинності Законом.
Від обов’язку подавати інформацію про кінцевого вигодоодержувача та структуру власності відповідно до Закону звільнені політичні партії, творчі спілки та їх територіальні осередки, адвокатські об’єднання, торгово-промислові палати, державні органи, органи місцевого самоврядування та їх асоціації.
Крім того, Закон передбачає, що кінцевим вигодонабувачем юридичної особи не може бути особа, яка є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого права. Водночас законодавець не зазначив, хто саме буде визначати, чи є особа, зазначена кінцевим вигодонабувачем, реальним чи тільки номінальним власником.
Закон встановлює адміністративну відповідальність для керівника юридичної особи або особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), за неподання державному реєстратору інформації про кінцевих вигодоодержувачів юридичної особи. За невиконання зазначеного обов’язку передбачено штраф у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні від 5.100 до 8.500 гривень).