1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Зміни до податкового законодавства
25 Січня, 2017

Зміни до податкового законодавства

1 січня 2017 року набули чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».

Податок на прибуток

В 2017 році основна ставка податку на прибуток у розмірі 18% залишилась без змін. Основною зміною, яка стосується податку на прибуток, є введення податкових канікул на строк до 31 грудня 2021 року. Податкові канікули передбачають застосування нульової ставки податку на прибуток. Скористатися таким умовами зможуть підприємства з оборотом не більше 3 млн грн. в рік та в яких працевлаштовані працівники з розміром заробітної плати не менше двох мінімальних.

Податковими канікулами зможуть скористатись як нові підприємства, зареєстровані після 1 січня 2017 року, так і діючі, у яких середньооблікова кількість працівників протягом трьох послідовних попередніх років становила від п’яти до 20 осіб. Разом з тим, якщо хоча б один з зазначених критеріїв не виконується, то підприємство сплачуватиме податок на прибуток за основною ставкою.

Податок на додану вартість

З 1 січня 2017 року змінився перелік операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ. Так, відповідно до п. 196.1.5 Податкового кодексу не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з переходу права власності на об’єкт фінансового лізингу до лізингодавця (нового кредитора) від лізингодавця (первинного кредитора) зі збереженням прав та обов’язків сторін за договором фінансового лізингу в разі, коли лізингодавцем (первинним кредитором) під час передачі лізингоодержувачу такого об’єкта фінансового лізингу нараховані та відображені у податковій звітності за відповідний звітний (податковий) період податкові зобов’язання з податку.

Окрім цього, відповідно до п. 196.1.5 Податкового кодексу не є об’єктом оподаткування ПДВ операції, які передбачають відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями (вимогами).

З 1 січня 2017 року втратила чинність ст. 209 Податкового кодексу, яка передбачала спеціальний режим відшкодування ПДВ для сільськогосподарських підприємств. Замість спеціального режиму для сільськогосподарських підприємств в бюджеті на період з 2017 по 2021 рік передбачена система дотаційних виплат.

Зміни до Податкового кодексу передбачають скасування з 1 січня 2017 року двох реєстрів для відшкодування ПДВ та створення єдиного публічного реєстру, який підпорядковуватиметься Міністерству фінансів.

Єдиний податок

Для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп ставки податку залишаються незмінними. Разом з тим, змінюється база оподаткування єдиним податком. Ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму станом на 1 січня звітного року, для платників другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року та для платників третьої групи – у відсотках до доходу. Враховуючи те, що станом на 1 січня 2017 року розмір прожиткового мінімуму встановлено на рівні 1600 грн., а розмір мінімальної заробітної плати на рівні 3200 грн., то максимальна ставка єдиного податку для платників першої групи становитиме 160 грн. на місяць, а для платників другої групи – 640 грн.

Змінився розмір ставки єдиного податку для платників четвертої групи. Розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь або земельного фонду становить:

  • для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) – 0,95;
  • для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях – 0,57;
  • для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57;
  • для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях – 0,19;
  • для земель водного фонду – 2,43;
  • для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту – 6,33.

Окрім цього слід зазначити, що відповідно до змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які набрали чинності 1 січня 2017 року, фізичні особи-підприємці сплачуватимуть єдиний соціальний внесок незалежно від наявності доходу.

Податок на майно

Як і у 2016 році база оподаткування об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб зменшується для квартир (незалежно від їх кількості) на 60 кв. м, а для житлових будинків (незалежно від їх кількості) на 120 кв. м. Разом з тим, починаючи з 2017 року пунктом 266.4.3 Податкового кодексу України вносяться певні обмеження, а саме: пільги щодо зменшення бази оподаткування не застосовуватимуться до об’єктів нерухомості, якщо площа таких об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі (60 кв. м), а також якщо об’єкти нерухомості використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Ставка податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, не може перевищувати 1,5% розміру мінімальної заробітної плати (на даний момент 3200 грн.), встановленої на 1 січня звітного року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Рішення про встановлення розміру ставки податку приймається місцевим органом самоврядування. Таким чином, в 2017 році максимальна ставка податку за 1 кв. м. складатиме 48 грн.

Рентна плата

Зміни до Податкового кодексу торкнулись також рентних платежів. Відтак зросли ставки рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

Окрім цього збільшились ставки за спеціальне використання лісових ресурсів. Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачуватиметься лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спеціальних дозволах.

Збільшились рентні ставки за користування надрами з метою, не пов’язаною з видобуванням корисних копалин, та за транзитне транспортування однієї тонни аміаку за кожні 100 кілометрів відстані відповідних маршрутів його транспортування.

Разом з тим зменшилась ставка рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

Акцизний податок

Збільшились ставки на більшість підакцизних товарів, включаючи тютюнові вироби та алкогольні напої. Відтак, з 1 січня 2017 року розмір акцизного податку на пиво збільшився на 12% до 2,78 грн. за літр, на лікеро-горілчані вироби – на 20 %, до 126,96 грн. за літр 100% спирту. Акциз на сигарети зріс на 40% – до 445,56 грн. за 1 тис. штук. Акцизна ставка на кріплені вина і вермути зросла на 12% до 8,02 грн. за літр, а на ігристі вина на 12%, до 11,65 грн. за літр.

Трансфертне ціноутворення

Основною зміною правил трансфертного ціноутворення в 2017 році є підвищення порогу визнання операцій контрольованими. З 1 січня 2017 року цей показник підвищено до 150 млн грн., а поріг об’єму обсягу господарських операцій з одним контрагентом збільшено з 5 до 10 млн. грн.

Окрім цього розширено перелік контрагентів, операції з якими підпадають під контроль. Так, окрім пов’язаних осіб, які зареєстровані в низькоподаткових юрисдикціях, під контроль підпадатимуть також операції з компаніями, організаційно-правова форма яких дозволяє мінімізувати корпоративний податок.

Строки подачі звітності про контрольовані операції в 2017 році продовжено до жовтня.

Збір за купівлю валюти

З 1 січня 2017 року для фізичних осіб був скасований збір до Пенсійного фонду у розмірі 2%, який сплачувався при здійсненні операцій з купівлі іноземної валюти.

 

Всі новини