1. Home
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. Електронне адміністрування ПДВ
10 Травня, 2015

Електронне адміністрування ПДВ

1 січня 2015 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, внесені в тому числі і Законом №71-VIII від 28 грудня 2014 року. Серед нововведень особливу увагу слід звернути на створення Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) та на процедуру автоматичного відшкодування цього податку платникам.

Електронна реєстрація податкових накладних

Починаючи з 1 лютого 2015 року всі податкові накладні повинні складатися лише в електронній формі. При цьому податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом, який є аналогом відбитка печатки.

Всі податкові накладні реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних. Термін реєстрації в ЄРПН становить 15 календарних днів з дати складання податкової накладної.

За порушення платниками ПДВ термінів реєстрації податкових накладних буде накладатись штраф в таких розмірах:

  • 10% від суми ПДВ у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
  • 20% від суми ПДВ у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
  • 30% від суми ПДВ у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
  • 40% від суми ПДВ у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 180 календарних днів;
  • 50% від суми ПДВ у разі порушення терміну реєстрації понад 180 календарних днів.

В період з 1 лютого до 30 червня 2015 року система електронного адміністрування буде працювати в тестовому режимі. Під час тестового режиму штрафні санкції в розмірі 10% від суми ПДВ не накладатимуться.

Електронне адміністрування ПДВ

Для реалізації роботи системи кожному платнику ПДВ відкривають так званий електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ. Електронний рахунок відкривають платнику податку в Державній казначейській службі автоматично на безоплатній основі.

З урахуванням змін, внесених Законом від 28 грудня 2014 року, система електронного адміністрування ПДВ запроваджується поетапно:

  • з 01.01. до 30.06.2015 року – у тестовому режимі;
  • з 01.07.2015 року – на постійній основі.

Станом на 1 січня 2015 року баланс рахунків платників ПДВ складає 0 гривень, що свідчить про те, що держава обнуляє свої правовідносини з підприємцями щодо сплати ПДВ. При цьому слід мати на увазі, що сума, на яку платник ПДВ має право видати податкову накладну, буде розраховуватись відповідно до визначеної в Законі формули. У випадку, якщо сума, розрахована за цією формулою, буде меншою, ніж сума податкової накладної, підприємству потрібно буде поповнити свій рахунок ПДВ.

З рахунків ПДВ сума податку буде перераховуватись на користь державного бюджету, виходячи з даних, отриманих за наслідками декларування. Такі кошти будуть автоматично списуватися з персонального рахунку платника ПДВ. Система самостійно розраховуватиме розмір податкових зобов’язань і суми, на які можна буде видати податкову накладну.

Автоматичне відшкодування ПДВ

Також в автоматичному режимі платники податків будуть отримувати бюджетне відшкодування ПДВ.

Неавтоматичне бюджетне відшкодування ПДВ законом не передбачено. Тобто з 1 січня 2015 року бюджетне відшкодування допускається лише для тих, хто має право на автоматичне бюджетне відшкодування.

Особи, які претендують на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, повинні одночасно відповідати таким критеріям:

  • не перебувають у судових процедурах банкрутства;
  • стосовно них в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено записів в тому числі про відсутність підтвердження відомостей; відсутність за місцезнаходженням; прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи;
  • відсутність податкового боргу;
  • мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату перевищує у три рази суму податку, заявлену до відшкодування, або отримали терміном на один рік банківську гарантію (перелік банківських установ визначається КМУ);
  • для експортерів: питома вага експортних операцій протягом попередніх 12 місяців сукупно становить не менше 40% загального обсягу поставок;
  • для інвесторів: інвестиції в необоротні активи протягом останніх 12 місяців становлять не менше 3 мільйонів гривень.

Крім цього, Закон вносить зміни щодо фінансового порогу реєстрації осіб платниками ПДВ. Так, для реєстрації платником ПДВ об’єм оподатковуваних операцій підприємства за останні 12 місяців повинен перевищувати 1 млн. гривень. Це суттєво вище за  показники, які діяли до 1 січня 2015 року (300 тис. гривень).

Всі новини